Долина нарцисів - унікальне місце Закарпаття

Долина нарцисів - унікальне місце Закарпаття

Долина нарцисів належить до унікальних природних місць України. Розташовується вона неподалік від Хуста - невеликого затишного містечка, на заповідній території. Щорічно в травні ця територія перетворюється на квітучий рай.

П'ятсот видів представників флори ростуть на 257 гектарах землі. З них рідкісними, занесеними до Червоної Книги є п'ятнадцять. Але те, заради чого варто поїхати на відпочинок у Закарпатті, - це нарцисові поля, розташовані на ста сімдесяти гектарах. Подібну красу можна побачити на висоті близько двох кілометрів в Альпійських або Балканських горах.

Час цвітіння нарцисів

Травень - той місяць, у якому буйство диких вузьколистних нарцисів на величезних полях вражає своєю пишністю. Що прийшла рано навесні вони цвітуть у першій половині останнього весняного місяця. Якщо ж вона запізнилася, то цвітіння припадає на другу половину травня.

Населення даних квітів вельми цінна для вчених-біологів, адже нарцис занесений до Червоної Книги України. Рослина має лікарськими властивостями, застосовуючись:

  • при нервових зриви як засіб для заспокоєння;
  • при лікуванні хвороби Альцгеймера у складі виготовлених препаратів.

За твердженнями біологів, вузьколисті нарциси почали виростати на даних землях ще в льодовиковий період після геологічних потрясінь, які супроводжувалися сповзанням з поверхонь гір величезного шару родючих грунтів. Тоді-то ніжна рослина і врятувалося тут від наступаючого льодовика.

Легенди та перекази про Долині Нарцисів

Люди з даних місць склали поетичні перекази, що пояснюють появу квітів. Одне з них розповідає про сина Ліріопи, красуні-мавки і Кефісса річкового бога, якого нарекли Нарцисом. Одного разу в кристалічному потоці Хустець побачив він своє відображення. Любовна туга охопила його серце. Закоханий у власне відображення молода людина померла. Адже ще в дитячому віці чаклун передбачав юнакові вдалу довге життя за умови, що він не повинен бачити себе. Дивно витончений, на тонкій ніжці квітка стала виростати на берегах річки. Однак холодом віяло від його пишноти, а пахощі одурманюючих.

Ще одна з легенд оповідає про середньовічні часи, коли в Хустському замку проживала князівська родина, що мала красуню-дочку Русю. Стала дівчина повнолітньою, стали до неї свататися багаті женихи. Але полюбила Руся бідного Іванка, вправного гончара, який подарував їй найпрекраснішу вазу із зображенням витонченого, немов живого, білої квітки. Молоді люди таємно зустрічалися в закарпатській долині. Але одного разу провідав про це батько Русі, заграла в ньому князівська кров. Розсердившись, скинув він вазу з гори, де стояв замок. На найдрібніші осколки розбився прекрасний предмет. А з ранку при сонячному світлі навколишні жителі захопилися найкрасивішій долиною, покритої смарагдово-білим килимом, виткані з нарцисів.

Краса зеленого килима з білими духмяними квітами і понині радує приїжджають сюди в теплі травневі дні. Порядку 1000 туристів щодня в пору квітучих нарцисів відвідують заповідні території. Багато будинків і бази відпочинку в це час пропонують екскурсії в Долину Нарцисів. Не виняток - санаторії Трускавця. Не пропустіть можливість, відпочиваючи в ньому в травні, побувати в цьому красивому місці.

До речі, якщо говорити про вартість перебування у місцях відпочинку Прикарпаття і Закарпаття, то вони не вище, ніж ціни на гарячі тури в Єгипет.