Музеї, присвячені великим жінкам

Музеї, присвячені великим жінкам
Тут не дегустують шоколад, не вивчають історію моди і вже тим більше не створюють власні парфуми. Сюди приходять, щоб дізнатися про життя Джейн Остін, Фріди Кало, Марії Склодовської-Кюрі, Софії Ковалевської. Розповідаємо про сім музеях, присвячених великим жінкам.

Жіночий музей в Бонні Бонн, Німеччина

Відкритий в 1981 році Фрауенмузеум був приречений на те, щоб стати не тільки майданчиком для показу робіт жінок-художниць, а й своєрідним культурним центром. Музей своєму розпорядженні власну бібліотеку з величезним архівом книг з мистецтва та історії «жіночого питання», а також видавництвом, що публікує актуальну літературу на ті ж теми. Судячи з регулярно проходять в Бонні виставкам, семінарам та конференціям, найстаріший з «жіночих» музеїв сучасного мистецтва залишається затребуваним.

Музей Фріди Кало під Мехіко Мехіко, Мексика

«Блакитний будинок» під Мехіко, де художниця Фріда Кало провела практично все життя, приховує в своїх стінах багато таємниць. Часто говорять про незвичайну енергетиці музею - адже саме в цих кімнатах прикута до ліжка сюрреалістка писала свої численні (і деколи моторошнуваті) автопортрети. А ще тут на деякий час знайшов притулок батько теорії перманентної революції Лев Троцький, який водив дружбу з самою Фрідою та її чоловіком - художником Дієго Ріверой.

Музей Джейн Остін в Гемпширі Великобританія

«Перша леді» англійської літератури, родоночальніца жіночого інтелектуального роману Джейн Остін ніколи не оберталася у вищому світі і за все життя так і не вийшла заміж. Любовні муки і вдачі світла, описані на сторінках її романів - особлива реальність, сформована листами і фантазіями спочатку юною, а потім і зрілої Джейн. Жінка, яка довела всьому світу, що представниці слабкої статі можуть писати книги, які нащадки будуть перечитувати і два століття потому, провела останні роки життя в будиночку в Гемпширі, у сімейному колі.

Музей Клари Цеткін під Берліном Берлін, Німеччина

Клара Цеткін (уроджена Ейсснір) - ранній приклад справжньої self-made woman. В юності їй доводилося трудитися прачкою поденно, щоб заробити на їжу і книги, зате вже до 34 років вона стала редактором газети і видатним борцем за права жінок. Пізніше Цеткін очолила жіноче крило Соціал-демократичної партії Німеччини, а потім стала однією із засновниць Компартії і депутатом Рейхстагу, ні на день не припинивши відстоювати виборчі і трудові права співвітчизниць. Саме в «депутатський» період Цеткін жила в симпатичному особнячке під Берліном і їздила на засідання на службовій машині. До речі, прийнято вважати, що і самим святом 8 березня ми зобов'язані Кларі Цеткін та її близькій подрузі Розі Люксембург.

Музей Марії Склодовської-Кюрі у Варшаві Варшава, Польща

Двічі лауреат Нобелівської премії (в галузі фізики та хімії), перша жінка - викладач Сорбонни, першовідкривач радію і полонія - перерахування вчених заслуг Марії Склодовської-Кюрі може зайняти не одну сторінку. І в той же час любляча дружина (наукову роботу подружжя вели разом) і мати двох дочок - володарки Нобелівської премії з хімії Ірен Жоліо-Кюрі і журналістки Єви Кюрі. Марія Кюрі пережила свого чоловіка Клода на багато років і померла від лейкемії, пов'язаної, по всій видимості, з багаторічними експериментами з радіоактивними речовинами.

Садиба Софії Ковалевської в Псковській області Псковська область, Росія

Дитинство і юність Софії Ковалевської (у дівоцтві Корвін-Круковський) пройшли в російській глибинці - у затишній просторій фамільної садибі в Великолукском районі Псковської області. Основи майбутніх успіхів заклало домашню освіту, а потім тяга до знань штовхнула Ковалевську на фіктивний шлюб - іншого способу виїхати вчитися за кордон у неї не було, а російські навчальні заклади жінок не приймали. Належність до прекрасної половини людства навіть в Європі ставила перед молодою наукового безліч перешкод, але Софія впоралася з ними. Перша жінка - викладає професор математики (лекції вона читала навіть шведською мовою), член-кореспондент Петербурзької академії наук, громадська діячка, автор кількох книг.

Музей жінок і дітей в Пекіні Пекін, Китай

У Китаї становище жінок багато років залишалося незавидним - принаймні, з точки зору сучасних дам. Чого вартий один лише звичай бинтування ніг дівчаткам із знатних і середньої руки сімей, превращавший ступню в крихітну «Лотосової ніжку» і заодно часом позбавляв жінку можливості самостійно пересуватися. Правда, китайці не дуже люблять згадувати про ці сторінки історії. Відкрився в 2010 році музей розповідає в основному про традиційні рукоделиях, нарядах, розвагах і повсякденному житті китаянок різних епох.