Лікування силікозу в Криму

Лікування силікозу в Криму

Силікоз відноситься до числа професійних захворювань. Виникає після тривалого вдихання пилу, що містить вільний двоокис кремнію. Найбільш часто силікоз легенів зустрічається у людей, пов'язаних з гірничорудною, металургійною, фарфоро-фаянсовою та машинобудівною промисловістю.

Найбільшу небезпеку для людини становить дрібнодисперсний пил, діаметр частинок якого становить 2-3 нм. Вони легко проникають в бронхіоли і альвеоли, сприяють розвитку фіброзу та інших патологій. Зазначимо, що тяжкість симптомів і кількість ускладнень залежить від кількості та тривалості впливу сполук кремнію. Якщо концентрація шкідливих речовин у повітрі значно перевищує норму, і при цьому робітники не користуються засобами індивідуального захисту, то вже за 1-3 роки у них розвивається гостра форма силікозу.

Захворювання відрізняється сприятливим перебігом, однак, лікування силікозу часто ускладнюється приєднанням туберкульозного процесу та інших порушень нормального функціонування органів дихальної системи. Крім того, при гострій формі фіброз легенів та інші ускладнення продовжують прогресувати і після припинення контактів з двоокисом кремнію, що також впливає на успішність лікування.

Симптоми і клінічна картина захворювання

Протягом тривалого проміжку часу хвороба силікоз ніяк не турбує пацієнта, що пояснюється її хронічним перебігом. Початкова симптоматика мізерна:

  • задишка, особливо при фізичних навантаженнях;
  • болі в області грудної клітини;
  • рідкісний, сухий кашель;
  • виділення мокротиння.

У міру прогресування патологічного процесу, симптоми починають проявляти себе більш яскраво. Задишка посилюється, часто виникає навіть у стані спокою. До основного захворювання приєднуються супутні хвороби, наприклад, бронхіальна астма і хронічний бронхіт. Також посилюється і інтенсивність больових відчуттів. Кашель продовжує залишатися сухим, зрідка у пацієнтів спостерігається відділення мокротиння. Велика її кількість свідчить про виникнення ускладнень (бронхоектази, хронічний бронхіт).

Зовнішній вигляд хворих практично не змінюється, але при рентгенологічному дослідженні та уважному огляді пацієнта можна виявити ранні симптоми емфіземи, зменшення рухливості легеневих країв і ослаблення дихання. У ряді випадків силікоз легень можна визначити по жорсткому диханню і сухим хрипи.

При виражених формах захворювання кашель стає постійним, виділяється рясна мокрота, біль у грудях посилюється, з'являється відчуття здавлювання у грудній клітці, ціаноз. У деяких пацієнтів спостерігається кровохаркання і порушення діяльності серцево-судинної системи. Подальший контакт з пилом, що містить кварц, призводить до розвитку гіпертрофічного процесу і викликає зміни в слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів. Після консультації з лікарем можна з'їздити на відпочинок. Саки, санаторій "Полтава-Крим", де кліматичні умови унікальні, є відмінною здравницею.

Лікування силікозу

У першу чергу необхідно виключити будь контакти з кремнієвої пилом. Далі пацієнтам призначають інгаляції кисню і дихальну гімнастику. Приймати седативні і антигіпертензивні засоби в цей період не рекомендується. Гострий силікоз легенів увазі проведення бронхоальвеолярного лаважу. При обструктивному синдромі призначають бронхолітики.

Якщо шкірні проби з туберкуліном позитивні, то хворі повинні приймати протитуберкульозні препарати, наприклад, «Ізоніазид». При силікотуберкульозі, коли поєднуються хвороба силікоз і туберкульоз, пацієнтам призначають не менше 3 протитуберкульозних засобів, у тому числі і рифампіцин.

При важкому перебігу хвороби з розвитком масивного фіброзу лікарі схиляються до необхідності хірургічного втручання, яке полягає в трансплантації легенів.

Лікування силікозу в санаторіях Алушти необхідно, оскільки в іншому випадку захворювання викликає безліч ускладнень і провокує появу супутніх хвороб дихальних шляхів, зокрема: пневмоторакс, легеневу гіпертензію, емфізему легенів, туберкульоз, грибкову легеневу інфекцію. Ви також можете обрати санаторії Ялти, де лікування силікозу здійснюється професійним та підготовленим персоналом.

Прогнози лікування силікозу залежать від характеру захворювання та його стадії. Хронічний силікоз протікає практично безсимптомно і на початкових стадіях прогнози майже завжди сприятливі. Гострий або хронічний прогресуючий силікоз легенів, навпаки, формує численні ускладнення, призводять до появи фіброзу легеневих тканин і вторинної легеневої гіпертензії. Хочеться також відмітити, що при цих формах хвороби несприятливі зміни продовжують виявлятися навіть після повного припинення контактів з окисом кремнію.