15 місць в Барселоні для фанатів сучасного мистецтва

15 місць в Барселоні для фанатів сучасного мистецтва
Барселона давно претендує на титул європейської столиці сучасного мистецтва. Вернісажі в галереях, численні виставки, незвичайні інсталяції, безкоштовні воркшопи та концерти - все це про головне місто в Каталонії. МАША СТЕПАНОВА, яка кілька років навчалася на філфаку університету Барселони, рекомендує місця для любителів сучасних арт-об'єктів.

Музей Metronom Барселона, Іспанія

Цей музей, що відкрився в 1980 році, був створений для знайомства просунутої каталонської публіки з самими сміливими проектами молодих іспанських художників і скульпторів. Під одним дахом зібрані шедеври експериментального мистецтва: від фотографій та інсталяцій до відеофільмів та картин. Metronom оснащений новітнім обладнанням, всілякими інтерактивними дисплеями і ультрасучасними комп'ютерами, завдяки яким це місце називають музеєм мистецтва майбутнього.

Центр сучасної культури Барселони Барселона, Іспанія

Один з найбільш відвідуваних музеїв Барселони розташований в центрі міста, в гучному районі Равал. Він, по суті, виконує функцію «культурної лабораторії»: тут проходять численні конференції, лекції та семінари. Центр сучасної культури займає кілька просторів: частина старовинного Будинку милосердя XVIII століття (Casa de Caritat), а також величезна дзеркальне будівля, побудована в 1957 році за проектом архітекторів Еліо Піньона і Альберта Вьяплани. В останньому обов'язково варто забратися на останній поверх (він називається Mirador), з якого відкривається захоплюючий вид на Барселону. Крім численних виставок та інших культурних заходів, в центрі є креативний книжковий магазинчик, бібліотека на подушках з вільним входом і арт-кафе.

Скульптура «Голова Барселони» Барселона, Іспанія

Складно уникнути погляду цієї забавної скульптури, що спостерігає за перехожими своїми різними особами в старому порту Барселони. Її автором став американський художник, графічний дизайнер і скульптор поп-арт напрямки, близький друг самого Енді Уорхола - Рой Ліхтенштейн. У життя проекту допомогли втілитися інженерна компанія Steyco і каталонський скульптор Дельгадо, які здійснювали монтаж деталей вагою в 20 тонн. Під впливом мозаїчної традиції Гауді, споруда була прикрашена синьою і червоною керамічною плиткою. Сам автор, коментуючи свій твір, стверджував, що для нього це лише обриси, що не мають форми. Прийнято вважати, що скульптура символізує нове обличчя Барселони після Олімпійських ігор-1992, але є й ті, хто намагається знайти в ній зашифровані особи знаменитостей.

Центр мистецтв Санта-Моніка Барселона, Іспанія

Наприкінці жвавої вулиці Рамбла в Барселоні знаходиться Центр мистецтв Санта-Моніка, де регулярно проводяться тимчасові виставки, присвячені каталонському і зарубіжному мистецтву. Тут воєдино зливаються різні дисципліни: образотворче мистецтво, мультимедіа, нові цифрові технології, архітектура, дизайн і мода. Раз на рік у музеї проходить унікальна подія - ярмарок handmade-книг з усього світу.

Фонд Жоана Міро Барселона, Іспанія

Іспанська абстракціоніст і сюрреаліст Жоан Міро, відомий у всьому світі завдяки своїм колоритним роботам, схожим на дитячі малюнки, подбав про відкриття власного музею ще за життя. Галерея, спроектована близьким другом художника, архітектором Жозепа Серт, відкрилася в 1975 році. З тих пір цей музей, що розмістився в парку Монжуїк і оточений мудрими кольоровими скульптурами, знайшов нечувану популярність. Тут знаходиться велика частина творів Міро: близько 300 картин, 150 скульптур і більше восьми тисяч малюнків майстра. У стінах фонду регулярно влаштовуються виставки робіт молодих художників, багато з яких після цього стають знаменитими.

Музей дизайну Барселони Барселона, Іспанія

Це незвичайне ультрасучасне будівля знаходиться в модному районі Барселони під назвою Побленоу, по сусідству зі знаменитим хмарочосом - вежею Агбар. Це місце було задумано як своєрідна лабораторія дизайну, яка одночасно функціонувала б як місце зустрічей різних дизайнерських компаній і окремих людей, причетних до цієї області. На даний момент в будівлі DHUB проходять безкоштовні тимчасові виставки, присвячені дизайну і моді. У травні 2016 тут була відкрита постійна колекція музею дизайну, яка частково складається з експонатів переїхали сюди музею кераміки, музею одягу та текстилю та музею декоративного мистецтва. Раз на рік в стінах будівлі влаштовується відома конференція OFFF для дизайнерів з усього світу.

Культурний центр MUTUO Барселона, Іспанія

Це мультифункціональний креативне простір є одночасно культурним центром, арт-галереєю, вінтажним магазином і кафе. Тут проводяться виставки та різні майстер-класи, влаштовуються концерти живої музики і театральні вистави. Вечорами в MUTUO завжди багато народу, тут збираються міські модники і різні творчі люди.

Скульптура «Що впала зірка» Барселона, Іспанія

Десятиметрову скульптуру складно не помітити посеред пляжу Сан-Мігель. У народі її прозвали «Куби» (The Cubes), і далеко не кожен знає, що насправді скульптура символізує впала і розбилася зірку. Присвячена вона рибацькому минулого кварталу - з вигляду чотири кривуватий куба нагадують одноманітні тісні будиночки Барселонети. «Що впала зірка» була створена Ребеккою Хорн перед Олімпійськими іграми-1992. Кажуть, що автор скульптури в цей час боролася з важкою хворобою легенів. У своїй роботі Ребекка змогла передати почуття замкнутого простору і нестачі повітря, які, можливо, відчувала сама. Сьогодні «Зірку» можна побачити на численних туристичних листівках, вона давно перетворилася на один із символів Барселони і стала популярним місцем для зустрічей.

Культурний центр Caixa Forum Барселона, Іспанія

Цей культурний центр знаходиться на місці колишньої текстильної фабрики XX століття, побудованої в стилі арт-нуво. У 1963 році будівлю було куплено іспанським банком La Caixa і пізніше відреставровано за проектом японського архітектора Арата Ісодзакі. Сорок років потому будівля перетворилася на креативне простір. На першому поверсі центру розташовані зал для семінарів та кінопоказів та книжковий магазинчик Laie, що спеціалізується на продажу книг про сучасну культуру; на другому поверсі є кілька виставкових залів і шоурумів, а також фешенебельний арт-кафе.

Галерея Artevistas Барселона, Іспанія

Ця крихітна арт-галерея знаходиться в самому центрі Барселони, між бульваром Рамбла і площею Сан-Жауме, в будівлі, де народився знаменитий каталонський художник Жоан Міро. Її основним завданням є підтримка і просування сучасних молодих художників і скульпторів. Зараз у колекції галереї знаходиться близько 800 робіт, включаючи оригінальні картини, ілюстрації, фотографії та скульптури. Тут часто проходять галасливі вернісажі і різні творчі вечори.

Скульптура «Риба» Барселона, Іспанія

Ця крихітна арт-галерея знаходиться в самому центрі Барселони, між бульваром Рамбла і площею Сан-Жауме, в будівлі, де народився знаменитий каталонський художник Жоан Міро. Її основним завданням є підтримка і просування сучасних молодих художників і скульпторів. Зараз у колекції галереї знаходиться близько 800 робіт, включаючи оригінальні картини, ілюстрації, фотографії та скульптури. Тут часто проходять галасливі вернісажі і різні творчі вечори.

Центр сучасного мистецтва Ла-Віррейна Барселона, Іспанія

Цей центр сучасного мистецтва знаходиться в палаці Віррейна, побудованому в кінці XVIII століття в стилі бароко і рококо на бульварі Рамбла за проектом архітектора Карлоса Грау. Палац був зведений за наказом колишнього віце-короля Перу і названий на честь його дружини (слово «віррейна» з каталонської мови перекладається як «дружина віце-короля»). На даний момент будівля належить державі і в ньому розміщується штаб-квартира Інституту культури міської ради. Тут проводяться численні тимчасові фото- та аудіовізуальні виставки, мультимедіа-інсталяції, літературні фестивалі і багато іншого.

Європейський музей сучасного мистецтва Барселона, Іспанія

У модному районі Барселони під назвою Ель-Борн, недалеко від музею Пікассо, знаходиться молодий музей сучасного мистецтва, який відкрив двері в 2011 році. Тут зібрані екстравагантні і провокаційні роботи у стилі фігуративного мистецтва сучасних художників і скульпторів. Сюжети картин і скульптур присвячені проблемі расизму («Покоління 86» Жорді Діаса), темі аборту («Метаморфоза з крадіжкою мого сина» Кіке Меана) та ЗМІ («Сімейний портрет» Хорхе Гальєго). Будівля, в якій знаходиться музей, є архітектурною пам'яткою Барселони - це старовинний палац XVIII століття, спроектований архітектором Хуаном Гаррідо в стилі неокласицизму. У музеї можна не лише відвідати виставки, але й побувати на концертах живої музики (джаз, блюз, свінг і класика), які проходять по п'ятницях і суботах в бальному залі з 10-метровими стелями.

Фонд Антоні Тапіеса Барселона, Іспанія

Галерея одного з найпопулярніших художників-абстракціоністів Каталонії розміщується в старовинному модерністському будинку кінця XIX століття, побудованому за проектом Луїса Доменека-і-Монтанер. Червоно-цегляну дах вінчає дивна конструкція з заліза і колючого дроту - творіння самого Тапіеса під назвою «Облік і стілець». З 1984 року в цій будівлі виставлялися лише деякі роботи Антоні Тапіеса, проходили виставки художників-початківців та семінари з мистецтва, а також працювала художня школа. Після смерті майстра в 2012 році фонд перетворився на музей, і колекція галереї поповнилася. Сьогодні тут можна побачити безліч робіт прославленого каталонця, від його абстрактних інсталяцій з "відходів цивілізації» до скандально-відомої скульптури триметрового носка з діркою на п'яті.

Музей сучасного мистецтва Барселона, Іспанія

На площі Ангелів височіє будівля зі скла і бетону в стилі модерн, в якому, як не важко здогадатися з його вигляду, розміщується музей сучасного мистецтва. У цьому незвичайному споруді, побудованому за проектом архітектора Річарда Мейєра і відкритому в 1995 році, зібрані полотна, скульптури та інсталяції сучасних художників, а також шедеври середини минулого століття. Грандіозні зали галереї з височенними стелями, скляними статями і білосніжними стінами нагадують сюжети фантастичних фільмів про міста майбутнього. Роботи, що виставляються тут, відрізняються сміливістю, новизною і оригінальністю. Чого тільки варті лазерні, світяться картини і дивного вигляду інсталяції, зроблені з дроту і підручних матеріалів. Цінителі класики можуть відразу направлятися в зали, де демонструються роботи художників середини XX століття. Гордість музею - картини Пікассо, Поля Сезанна і Джексона Поллока.