10 безцінних колекцій, переданих в дар державі

10 безцінних колекцій, переданих в дар державі

У 1960 році Сальвадор Далі прийняв рішення подарувати рідному місту музей, а не просто пару полотен місцевій галереї, як про те просив мер Фігерасі. Від задуму до втілення ідеї пройшло 14 років. Розповідаємо і про інші музеї, які отримали безцінні колекції в дар.

 

Музей-театр Сальвадора Далі Коста-Брава, Іспанія

У 1960 році Сальвадор Далі прийняв рішення подарувати рідному місту музей, а не просто пару полотен місцевій галереї, як про те просив мер Фігерасі. Від задуму до втілення ідеї пройшло 14 років. Відкритий в 1974 році в місті Фігерас музей-театр Дали тепер вважається одним з найбільш відвідуваних місць в Іспанії. Тут зібрано близько 1500 його робіт: картини, скульптура, інсталяції. З 31 липня по 31 серпня музей працює не тільки вдень, але і вночі (з 22.00 до 01.00). Аудіовізуальний супровід і шампанське прискорюють занурення у дивовижний світ великого сюрреаліста.

Музей Родена Париж, Франція

У залах цього музею розлиті ніжність і печаль, пристрасть і енергія. І навіть той, хто зовсім не зараховує себе до шанувальників скульптури, знаходить тут щось співзвучне своїй душі. Близько 300 робіт великого Огюста Родена, виконаних у бронзі і мармурі, передають найрізноманітніші відтінки людських почуттів та емоцій. Відомо, що в 1908 році Огюст Роден орендував у цьому будинку чотири кімнати. Через три роки будова перейшло у власність французького уряду і скульптор домовився про те, що займе всю будівлю в обмін на те, що після його смерті всі роботи будуть передані в дар державі з однією умовою: вони повинні назавжди залишитися в особняку Бірона.

Музей Креллер-Мюллер Нідерланди

Зацікавившись художниками кінця XIX століття Хелен Креллер-Мюллер стала активно купувати їх роботи. Однією з перших звернула увагу на полотна Ван Гога, зокрема, на його ранні речі. У результаті їй вдалося зібрати другий за величиною (після музею Ван Гога в Амстердамі) колекцію робіт художника, якого за життя ніхто не визнавав. Довгий час картини ніде не виставлялися. Лише за кілька років до своєї смерті в 1939 році вона вирішила відкрити збори широкій публіці. У 1938 році для еттого був побудований спеціальний музей в Національному парку Хоге Велюве (De Hoge Veluwe) поблизу селища Відтерло.

Музей автомобілів братів Шлумпф Мюлуз, Франція

На відміну від багатьох автомобільних музеїв Європи, колекція, зібрана текстильними магнатами братами Шлумпф, буквально приголомшує. В ангарі на околиці Мюлуза, що складається з трьох гігантських залів, виставлено понад 400 автомобілів 107 різних виробників. З них 123 експоната - машини компанії Bugatti - одна з найрідкісніших колекцій у світі.

Музей Пабло Пікассо Мюнстер, Німеччина

У музеї Пабло Пікассо в Мюнстері зберігається одна з найбільш великих колекцій робіт великого художника: 800 рідкісних літографій, офорти, начерки і графічні малюнки. Раніше картини належали родині німецьких колекціонерів Хуцінга: закохані у творчість Пікассо подружжя Герт і Юта збирали твори майстра, а в 1997 році прийняли рішення організувати фонд Пікассо, з якого і почалася історія музею. Він відкрився три роки потому в будинку кінця XVIII століття і відразу став однією з визначних пам'яток міста.

Музей Тіссен-Борнеміса Мадрид, Іспанія

Музей Тіссена-Борнеміси разом з музеєм Прадо і Центром мистецтв королеви Софії входить в «Золотий трикутник мистецтв» Мадрида. Його історія почалася в 1920-і роки. Тоді найбільший німецький промисловець і колекціонер барон Ганс Тіссен-Борнеміса під час Великої депресії в США почав викуповувати у американських промисловців твори мистецтва європейських майстрів і перевозити їх назад в Європу. Сьогодні в колекцію музею входить понад тисячу творів, починаючи з готичною італійського живопису XIII століття і закінчуючи пам'ятниками поп-арту.

Музей Вальрафа-Ріхарца Кельн, Німеччина

Музей Вальрафа-Ріхарца - один з найстаріших музеїв Німеччини. Розташований він поруч з Кельнським собором і ратушею. Тут зберігаються зібрання середньовічної живопису та графіки, старовинних ікон, вцілілі в період Реформації, а також роботи Рембрандта, Ван Гога, Моне та інших відомих художників. Музей був відкритий в 1861 році завдяки ректору Кельнського університету Фердинанду Францу Вальраф та меценату Йогану Генріху Ріхарц. Ректор протягом багатьох років купував, обмінював і зберігав різні предмети мистецтва. Левова частка його колекції складалася з книг, ікон та інших речей, які були конфісковані державою у католицької церкви. Вмираючи, він передав свої скарби рідного міста.

Збори Філліпс Вашингтон, США

Відкрита в 1921 році, ця галерея стала першим музеєм сучасного мистецтва в Сполучених Штатах. З'явилася вона завдяки Дунканові Філліпсу, сім'я якого перебралася до Вашингтона з Піттсбурга після смерті глави сімейства. Почавши свою кар'єру як критик-мистецтвознавець, Дункан захопився збиранням живописних полотен. Разом зі своєю дружиною Марджорі (художницею за освітою) вони розробили свою концепцію музею. Всі картини вони виставляли у власному будинку, звідки в кінцевому підсумку їм довелося з'їхати, бо експозиція зростала з кожним новим придбанням.

Музей Жакмар-Андре Париж, Франція

Едуард Андре і Нелі Жакмар свою колекцію живопису зберігали в своєму власному будинку. Виходець з протестантської родини банкірів, Едуард витрачав гроші на придбання творів мистецтва, почавши з покупки ювелірних прикрас, кераміки, гобеленів. Коли він одружився з художницею Нелі Жакмар, вони повністю віддалися подорожам, в яких вишукували шедеври для своєї колекції. Так у них з'явилися полотна Фрагонара, Буше, Рембрандта, Антона ван Дейка, Боттічеллі, Каналетто і фрески Тьєполо. На жаль, мсьє Андре помер до того, як експозиція музею відкрилася в 1913 році для відвідувачів. Нелі згодом заповіла всю колекцію державі.

Третьяковська галерея Москва, Росія

Галерея «виросла» з колекції живопису братів Павла та Сергія Третьякових, яку вони почали збирати в середині XIX століття. Зараз «Третяківка» - це цілий комплекс музеїв, будівлі яких розташовані в різних місцях Москви. Але основними залишаються особняк зі знаменитим васнецовского фасадом в Лаврушинському провулку і кілька залів у ЦДХ на Кримському валу. Російське мистецтво як воно є - від давньоруського до сучасного - тут потрібно «відзначитися» хоча б раз, а далі - як сподобається.