Тут були The Beatles: 12 головних місць

Тут були The Beatles: 12 головних місць
16 січня планета відзначає Всесвітній день The Beatles. У ці дні фанати знаменитої «четвірки» згадують музикантів і співають пісні, що стали класикою рок-н-ролу. Розповідаємо про дюжині найважливіших місць, де кувалася - і кується досі - велика бітлівська історія.

Школа Кальдерстоунс Ліверпуль, Великобританія

Навряд чи керівництво Quarry Bank High School (пізніше перейменованої в школу Кальдерстоунс) в середині п'ятдесятих років XX століття припускало, що назва навчального закладу обезсмертити не хтось із зразкових учнів, а проблемний підліток Джон Леннон, вічно конфліктував з учителями. Майбутній музикант навчався в школі з 1952 по 1957 роки і навіть назвав на честь неї свою першу групу - The Quarrymen. Разом зі шкільним товаришем Пітом Шоттон та іншими приятелями Леннон грав модний тоді в Ліверпулі скіффл.

Пенні Лейн Ліверпуль, Великобританія

Навіть люди, які ніколи не були в Ліверпулі, знають Пенні Лейн як вулицю, де під блакитним небом живуть симпатичні диваки, описані Полом Маккартні в знаменитій пісні The Beatles. Справжня Пенні Лейн знаходиться неподалік від району Мослі Хілл, де виріс музикант. На місцевій автобусній зупинці Маккартні зустрічався з Джоном Ленноном, щоб разом їхати в центр міста. Шанувальники ліверпульської четвірки, добираються до Пенні Лейн, завжди приходять в повний захват від того, що тут дійсно є перукарня і пожежна станція. До речі, покажчик на Пенні Лейн не раз викрадали фанати групи, так що його доводилося замінювати новим.

Музей The Beatles Ліверпуль, Великобританія

Тут показують фотографії, крутять фільми з гастролей і концертів, лунають крики фанаток з музейних колонок. Експозиція влаштована так, що відвідувачі занурюються в атмосферу музики The Beatles вже при вході: в першу залах звучать ранні твори квартету, в останніх - більш пізні. А в залі Джона Леннона (білій кімнаті з білим роялем) нескінченно грає «Imagine». При музеї є сувенірний магазин, з якого без покупки не піти: диск або футболку придбаєте обов'язково. Фанатам The Beatles варто відвідати не тільки музей, але і перший клуб, в якому вони виступили - «The cavern club», а також пивнушку при клубі - «Cavern pub».

Сквер «Сунична галявина» Нью-Йорк, США

Після шокуючого вбивства Джона Леннона в 1980 році в найближчому до цього місця куточку Центрального парку Нью-Йорка розбили меморіальний сквер. Пам'ятна мозаїчна плита, над якою працювала вдова музиканта Йоко Оно, вперше з'явилася тут 9 жовтня 1985 - в день, коли Джону виповнилося б 45 років. Сквер називається «Сунична галявина» - на честь однойменної пісні The Beatles. А в центрі плити вибито слово Imagine - це вже відсилання до іншої сольної композиції Леннона. Щороку 8 грудня шанувальники приходять в Дакота-білдінг, а потім йдуть в сквер. Там вони співають Imagine і Strawberry Fields, залишають на мозаїчній підлозі сувеніри та квіти.

Кав'ярня The Casbah Ліверпуль, Великобританія

Саме в цьому невеликому клубі почалася в 1959 році історія The Beatles. Тільки тоді вони називалися The Quarrymen (на честь школи, де навчався Леннон), а в складі не було Рінго Старра. «Касба» належала Моне Бест, матері Піта Беста, першого барабанщика The Beatles. Кафе проіснувало лише кілька років, а потім було відновлено в первісному вигляді і отримало статус історичної пам'ятки. Власник, природно, Піт Бест, ніколи не соромився заробляти гроші на своєму недовге перебування у складі легендарної групи. Ще в 1960-х він випустив платівку під назвою «Best of The Beatles», обігравши своє прізвище. Нині він іменує себе «The Man Who Put The Beat Into The Beatles» - і не посперечаєшся, адже beat - це ритм. Тут можна замовити екскурсію по закладу, або послухати концерт групи самого Беста або якого-небудь молодого колективу.

Дакота-білдінг Нью-Йорк, США

The Dakota - елітний житловий будинок поруч з Центральним парком на розі Central Park West і 72-й вулиці. Джон Леннон і його дружина Йоко Оно прожили в ньому сім років - до трагічного грудневого вечора 1980 року. Того дня Леннон був застрелений вбивцею, підстерегти його поруч з будинком. Марк Чепмен випустив у спину музиканта п'ять куль, дві з яких виявилися смертельними. Стікаючи кров'ю, «бітл» зробив кілька кроків і впав на землю - прямо поруч з будкою охорони в арці «Дакоти».

Клуб Cavern Ліверпуль, Великобританія

Той самий клуб, в якому починали свою діяльність легендарні музиканти. Потрапити сюди мріють всі бітломани світу і шукають менеджерів юні рок-таланти. Клуб продовжує пошуки талановитих музикантів, і тому кожен день з 15.30 тут звучить жива музика. Суботи традиційно віддані нетлінним творам The Beatles. А з 24 по 31 серпня в Cavern проводиться Міжнародний фестиваль The Beatles.

Суничні галявини Ліверпуль, Великобританія

Пісні Penny Lane і Strawberry Fields Forever мають ліверпульські коріння. Перша була написана в основному Полом Маккартні, а головним автором другий був Джон Леннон. «Суничній галявиною» називався сирітський притулок Армії Порятунку неподалік від будинку, де ріс маленький Джон. У дитинстві він часто пробирався за великі залізні ворота і бродив по лісі на території притулку. Установа закрилося кілька років тому. Ворота замінені копією - старі постраждали від дій шанувальників групи, які прагнули залишити на них свій слід. Йти сюди має сенс тільки тим, хто цілеспрямовано оглядає місця, пов'язані з The Beatles, і знає майже все про творчість групи. Решта не побачать тут нічого, крім червоних воріт.

Аеропорт Джона Леннона Ліверпуль, Великобританія

Ліверпульський аеропорт був офіційно відкритий в 1933 році. Через двадцять з гаком років захоплені фанатки тут бурхливо зустрічали квартет, який повернувся з тріумфального турне. Ця історія отримала продовження, коли в 2002 році аеропорт був передбачувано названий ім'ям найвідомішого уродженця Ліверпуля, Джона Леннона. На його даху написали Imagine, встановили статую музиканта і привезли величезну жовту субмарину, яка брала участь у виставці 1984, присвяченій The Beatles.

Стіна Джона Леннона Прага, Чехія

У Празі Джон Леннон не бував ні самостійно, ні у складі групи. Однак один з найвідоміших у світі пам'ятників на його честь знаходиться саме тут. «Стіна Леннона» з'явилася в місті відразу ж після вбивства екс-бітла в Нью-Йорку в грудні 1980 року. Зараз найпоширеніша версія її появи - політична. Мовляв, це був такий мовчазний протест чеської молоді проти комуністичної влади, що забороняли творчість музиканта. Стіна і раніше рясніє свіжими фарбами і написами на кшталт «Strawberry fields», «Imagine» або «laska», що по-чеськи означає «любов».

Будинок Джона Леннона Ліверпуль, Великобританія

Тут Леннон провів майже все дитинство і істотну частину юності - з п'яти до двадцяти трьох років. Тепер симпатичний особняк з вікнами, прикрашеними вітражами, перетворили на будинок-музей, максимально відтворивши обстановку, в якій ріс музикант, - від плиток на стінах ванної кімнати до банок з продуктами на кухні. Гід розповідає купу історій про молодого Леннона. Деякі з них добре відомі бітломанам, інші не зустрінеш навіть в численних книгах про The Beatles: де саме і за яких обставин були написані ранні хіти групи, якими були взаємовідносини Леннона з Маккартні, тіткою Мімі, матір'ю Джулією Леннон та іншими оточуючими його людьми.

Готель Hard Day's Night Ліверпуль, Великобританія

Не зовсім зрозуміло, як Ліверпуль протягом довгих років жив без готелі, присвяченій легендарній четвірці. У 2004 році в самому серці бітлівськи кварталу, зовсім поруч з легендарним клубом Cavern, з'явився готель під назвою Hard Day's Night Hotel. А рівно за сорок років до його відкриття, в 1964 році (самий розпал бітломанії), у Великобританії був випущений фільм під назвою Hard Day's Night («Вечір важкого дня»), що показує групу під час виступів і репетицій. У Hard Day's Night Hotel все нагадує про головну гордості ліверпульців: номери названі на честь Пола Маккартні і Джона Леннона, а в коридорах буквально через кожного кута на постояльців дивляться головні поп-ідоли Британії.