До Криму на озера

До Криму на озера

Півострів Крим знаменитий не тільки красивою природою, ласкавим морем, прекрасними парками і унікальними палацами, багато приїжджають сюди, щоб поправити здоров'я. У Криму є понад 300 озер, розташованих в основному на узбережжі. Більшість з них мають морське походження і містять лікарські грязі.

Сакське солоне озеро

Приїжджаючи на відпочинок в ЛОЦ "Демерджи" можна підлікуватися грязями Сакського солоного озера. В озері спостерігається висока концентрація солі, а дно вкрите чорною оксамитовою брудом із запахом сірководню. Унікальний хімічний склад та наявність біологічно активних речовин роблять ці бруду порівнянними по ефективності впливу з грязями Мертвого моря.

Озеро Аджиголь

Недалеко від одного з найцікавіших курортів Криму - Феодосії, знаходиться озеро Аджиголь, яке не так давно також славилося своїми лікувальними грязями. На жаль, в даний час перекрито доступ морської води в озеро і в ньому періодично з'являються токсичні синьо-зелені водорості. Місцеві жителі сподіваються на втручання екологів і якнайшвидше відновлення цілющих властивостей озера Аджиголь.

Солоне озеро Чокрак

Туристи, які приїжджають на відпочинок у пансіонати Судака, мають можливість підлікуватися цілющою гряззю озера Чокрак, яка поставляється в санаторій Військово-медичного центру ВПС України в Судаку.

Озеро Чокрак знаходиться недалеко від села Курортне на Керченському півострові біля самого берега Азовського моря. Глибина озера менше півтора метрів, воно займає площу близько 8 квадратних кілометрів. Запаси грязі в озері становлять приблизно п'ять мільйонів літрів.

Цілюща грязь в озері Чокрак була утворена в результаті взаємодії моря, джерел і грязьових вулканів. Від Азовського моря озеро відокремлює пісочна перемичка шириною близько 20 км. Просочуючись через пісок, морська вода надходить в озеро.

На дні озера і по його берегах розташовуються джерела і джерела мінеральної води у великій кількості. На дні озера також знаходяться грязьові вулкани.

Особливі властивості грязі надають мікроорганізми і водорості. Продукти їх життєдіяльності доповнюють мінеральні речовини, розчинені у воді, органічними і біологічно-активними речовинами, амінокислотами, природними антибіотиками та іншими не менш корисними речовинами.

Бруд озера Чокрак лікує цілий букет захворювань, вона володіє розсмоктуючою і протизапальним ефектом, покращує обмінні процеси і зміцнює імунітет.

Про властивості цілющої грязі озера Чокрак відомо давно. Перші згадки про озеро відносяться до 60-их років до нашої ери, тоді у водах озера лікували боспорського царя Мітрідата VI Євпатора від захворювання суглобів.

Озеро в ті часи вважалося священним, а озерний мул експортували в інші країни. На березі озера стояв храм, і тільки жерці мали право розпоряджатися Чокракським брудом.

Бруд озера Чокрак широко використовувалася в XIV столітті. В історичному архіві Феодосії зберігаються записи візантійського купця. Із записів випливає, що Чокракським бруд поставляли в місто Кафу, де в той час знаходився найбільший ринок рабів, її активно використовували работорговці для надання товарного вигляду полоненим жінкам і дівчатам.

Практично перша грязелікарня в Криму була побудована саме на берегах озера Чокрак в 1895 році. Для ванн, грязей та інгаляцій використовували дев'ять сірчаних і один лужної джерело. Хворі розміщувалися в двоповерховій будівлі поряд з парком. Лікування в грязелікарні обходилося дуже дорого, на рік проходили лікування тільки 300 осіб.

Після революції лікарня відчинила свої двері для дорослих і дітей. У роки Великої Вітчизняної війни в ній лікувалися льотчики і вищий командний склад окупантів. Залишаючи Крим, фашисти зруйнували лікарню і з тих пір ніхто не займався її відновленням.

У роки Радянської влади лікувальну грязь озера Чокрак доставляли в санаторії. В даний час Чокракським бруд також використовують в декількох санаторіях Криму. Запасів бруду в озері Чокрак вистачить ще на кілька сотень років.