20 кращих етнографічних музеїв світу

20 кращих етнографічних музеїв світу
У цих музеях відвідувачі закочують рукави і стають ковалями, мельниками або сироварами. Або вивчають, як у Середньовіччі були облаштовані жіноча і чоловіча половини будинків, від чого залежала висота вікон і розташування печі. А ще під час фольклорних фестивалів танцюють в хороводах і дегустують мамалигу, рибку різного посолу, сири і хліб прямо з печі. Розповідаємо про найцікавіші етнографічних музеях світу під відкритим небом.

Музей «Скансен» Стокгольм, Швеція

Найзнаменитіший і перший у світі етнографічний музей під відкритим небом був відкритий в 1891 році. Тут можна побачити всю Швецію в мініатюрі: від жител саамів до цілком європейських будинків південних регіонів країни. На його території зібрано більше 160 будинків і старовинних садиб, побудованих в різний час. Тут є зоопарк, де живуть лосі, вовки, лисиці і північні олені. Працюють атракціони і безліч кафе, де сервірують кухню народів, що населяють Швецію. У музеї постійно проходять свята. Наймасштабніші - Вальпургієва ніч у квітні, Свято середини літа, свято Святої Люсії, різдвяні та новорічні гуляння.

Музей «Етносвіт» Калузька область, Росія

Музей в Калузькій області, де в один день можна опинитися російською подвір'я, українському хуторі і у кочівників, навчитися стріляти з лука і варити мило. Тут прямо в холі з гостями «розмовляє» відлуння, а на «Вулиці світу» торгують всякою всячиною ремісники, гіди водять екскурсії по осель індіанців, голландців, філіппінців. На вулиці під відкритим небом збудовані села, хутори, юрточние городки, театральні підмостки. У самому центрі - величезна, в декілька поверхів, російська піч, немов з казки «Гуси-лебеді». Екскурсоводи є в кожній юрті і хаті. В одній наливають медовуху, в іншій показують, як плести білоруські пояса або варити мило, в третьому розповідають, що таке «бабин кут».

Етноселище «Дрвенград» Сербія

Цей етнографічний комплекс на Мокре Горе, побудований режисером Еміром Кустуріцею для фільму «Життя як диво», в деталях відтворює традиційну сербську село. Дрвенград складається з декількох дерев'яних будиночків, побудованих без єдиного цвяха і розписаних лубковими сценками та національними орнаментами. Тут є навіть в'язниця - крихітний кам'яний бункер, на дверях якого зображені «ув'язнені» Хав'єр Солана та Джордж Буш. Вулиці етнопоселенія носять імена видатних кінематографістів і знаменитостей: режисерів Михалкова, Фелліні, Тарковського, спортсменів Дієго Марадони і Новака Джоковича. Центральна площа Дрвенград названа ім'ям фізика Ніколи Тесли.

Екомузей Великих Ланд Аквітанія, Франція

У цьому музеї занурюєшся в атмосферу сільського життя XIX століття регіону Великі Ланди. З Сабра в містечко Маркез всіх бажаючих доставляє старовинний потяг з дерев'яними лавками і скрипучим підлогою. Після прибуття гостей часто зустрічають пастухи в овечих шкурах на спеціальних ходулях, якими до середини XIX століття користувалися при випасі худоби. За самому селі Маркез вільно розгулюють корови, вівці, кози, кури ... Вона була населена, але прийшла в запустіння на початку XX століття. Відновили тут все лише в 1969 році. І зараз в сільських будинках відтворена обстановка XIX століття. У пекарні пригощають свіжим хлібом, а вечорами на фермі нерідко влаштовують тематичні вечори і свята.

Музей «Гессенпарк» Земля Гессен, Німеччина

На території музею розташовано близько сотні історичних будівель: житлові сільські будинки, церкви, майстерні, школи, кузні, лавки, вітряні млини - все що було побудовано в Землі Гессен за останні 400 років. Деякі з них продовжують виконувати свої функції. У трактирі накривають столи. На ринках торгують керамікою і продуктами. В кінці грудня тут же організовують барвисту різдвяний ярмарок. У різних майстерень по вихідних проводять майстер-класи з гончарної справи, виготовленню мітел та іншим старовинним ремеслам.

Литовський музей народного побуту в Румшішкєс Каунас, Литва

Один з найбільших у Європі відкритих етнографічних музеїв знаходиться поруч з Каунаським морем. Заснована в Румшішкєс в 1966 році експозиція складається з будинків і господарських будівель з усіх чотирьох регіонів Литви. Хати, ферми, каплиці, млини, цілі села і справжній «Містечко майстрів» - всього близько 180 будівель. Багато хто з них справжні, віком мало не під два століття: вони були дбайливо перевезені з місць їх створення. В хати можна зайти і побачити на власні очі меблі, предмети побуту, прикраси будинку, інструменти литовських селян. Якщо захочеться цікавих історичних оповідань, варто скористатися послугами російськомовного гіда: ціна - 100 літів (дітям - 50 літів) крім вартості вхідних квитків.

Данська музей під відкритим небом Копенгаген, Данія

Цей музей розташований в передмісті Копенгагена і вважається одним з найстаріших і великих музеїв під відкритим небом. На його території - селянські хати, майстерні і ферми XVII-XX століття, зібрані з усієї Данії. Мало того, що всі інтер'єри, посуд, інструменти і предмети побуту справжні, старовинні, так ще й атмосфера створена відповідна: йдеш по вуличках вздовж маленьких будиночків, а навколо бігають гуси, качки, мукають корови, мекають вівці, крутить крилами водяний млин, ліпить глечики гончар, мати у фартуху, очіпку і дерев'яних черевиках вчить маленьку доньку терти білизна в чані, булочниця місить тісто, а місцевий п'яниця краде вино у сусіда.

Сільський музей у Бухаресті Бухарест, Румунія

Один з перших у світі етнографічних музеїв. Був створений в 1936 році відомим етнографом-просвітителем Дімітріє Густі і носить його ім'я. Входить до Європейської асоціації музеїв під відкритим небом. Сьогодні в цьому музеї на березі озера Херестреу на території сто тисяч квадратних метрів можна побачити зразки сільської архітектури з усіх куточків Румунії, починаючи з ХV-го століття до наших днів. Тут 76 комплексів, 322 будови з усіх регіонів країни, у тому числі три вітряних і три дерев'яних млини.

Село Макумбушо Дар-ес-Салам, Танзанія

Тут стоять будинки, як їм і належить, під відкритим небом, - круглі і квадратні, з плетеними та обмазали для міцності глиною стінами, з верандами під ковпаками солом'яних дахів. Саме в такі хатинах жили і живуть численні племена Танзанії. Можна зайти всередину і побачити в точності відтворені інтер'єри - простеньку меблі у вигляді дерев'яних лежаків і столів, глиняний посуд, робочі інструменти ремісників, одяг. А зовні кипить життя: місцеві майстри прямо на вулицях створюють свої маленькі сувенірні шедеври і тут же продають їх усім бажаючим, пухкі кухарки заважають у великих каструлях величезними ложками якесь вариво - спеціально для спраглих випробувати національне меню в тутешньому ресторані, стукають у барабани і пританцьовують в такт життєрадісні музиканти.

Музей «Зейдерзеє» Нідерланди

Цей музей розділений на три частини. Перша - рибальське село, друга - міський квартал, третя - гавань. Всі будинки, човни, кораблі, церкви, магазини - справжні, тому тут можна відчути життя такою, якою вона була в кінці XIX століття. У рибальську частина були звезені будиночки з села Zoutkamp. У кожному - стандартний набір: крихітна кухонька з гасової плиткою, велика кімната з обіднім столом, швейною машинкою, комодом і стіною, яка складається суцільно з дверей. За дверима цими - короткі ліжка, на яких жителі Нідерландів спали сидячи (втім, так спали в той час практично у всій Європі). Біля будиночків можна побачити, як раніше прали, плели мотузки, робили сабо або бочки.

Музей дерев'яного зодчества і селянського побуту Суздаль, Росія

Унікальний музей складений з будівель XVII-XIX століть, які звезені сюди з різних куточків Суздальського району та всієї Володимирської області. Проект музею був розроблений в 1960-і роки. Експозиція об'єднує в собі основні риси давньоруського зодчества і створює справжню атмосферу сільського побуту за допомогою домашнього начиння того часу і предметів побуту. Сьогодні музей став місцем проведення традиційних свят народних ремесел та майстрів. Ремесла, якими славилися тутешні майстри - різьблення по дереву, розпис дерев'яних іграшок, ткацтво, а також створення іграшок з глини - і сьогодні не просто живуть, але цілком сучасні. Свято ремесел проводиться в червні, а в липні можна побувати на Святі Огірка.

Середньовічна село Косместон Кардіфф, Великобританія

Косместон - це одна з найцікавіших пам'яток Південного Уельсу, музей під відкритим небом, в якому завдяки знахідкам археологів відновлені будинки і побут села XIV століття. Всі місцеві «жителі» - майже реальні історичні персонажі, які зберегли свої імена, біографію і рід занять. Вони носять середньовічний одяг і займаються звичайними справами: печуть хліб, ловлять рибу, стежать за порядком або крутять веретено. Приїхавши в Косместон в певну пору року, можна потрапити на одне зі свят, що регулярно проводяться в селі-музеї. У квітні це - середньовічна Пасха, у травні - битва місцевих жителів з дружиною ненависного лорда, що не дає спокійно жити і зчиняє чимало несправедливостей, або фрагменти Великої війни з Францією і Наполеоном.

Музей «Дудутки» Білорусія

Музейний комплекс під відкритим небом, де можна вивчити ремесла і скуштувати національні страви. «Дудутки» - єдиний в Білорусії музейний комплекс матеріальної культури під відкритим небом. Якщо ви хочете збагнути сенс стародавніх звичаїв і всіляких ремесел, то вам точно сюди. На території комплексу є найрізноманітніші побудови: гончарна, кузня, хлібопекарня, млин, стайня. Одягнені в традиційні одягу музеєзнавці із задоволенням розкажуть про секрети сільського життя-буття. Тут можна покататися верхи, спробувати себе в якості ремісника і покуштувати свіжі масло, хліб і сир. Тут, в який дім не зайди, скрізь знайдеться цікаве заняття. У кузні можна кувати, в гончарній повчитися горщики ліпити, а можна і побайдикувати: посидіти в хатинці з кухликом ароматного чаю та місцевими сушками.

Музей «Рокка-аль-Маре» Таллінн, Естонія

Своїм середземноморським назвою - Рокка-аль-Маре (або Рок-аль-Маре) - цей таллінський передмістя зобов'язаний колишньому міському бургомістру Артуру Жерару де Сукантону. Так, на південний манер, нудьгуючий по теплу мер-француз називав свою дачу на березі студеної Балтики. Назва прижилася і 100 років потому перейшло до найцікавішого з талліннських атракціонів - величезної етнографічної селі, що виросла на місці бургомістровой дачі. Проте від південного колориту в Рокка-аль-Маре тільки назва: кругом нордические - лаконічні і кряжисті - споруди. Дерев'яні хати, комори, сараї і млини 100-200-річної давності звозили з усіх повітів - їх тут не менше сотні. Зараз за кількістю старих будинків Рокка-аль-Маре майже вже наздогнав знаменитого сусіда - шведський Скансен.

Музей «Майхёуген» Ліллехаммер, Норвегія

Норвежці стверджують, що музей Майхёуген - найбільший етнографічний музей під відкритим небом в Європі. Сюди в різні роки звезли близько 200 старовинних норвезьких селянських будинків, рибальських хатин і церков. Майхёуген - ціле село, де в літні місяці кипить життя, проходять галасливі ярмарки і ходи в старовинних костюмах, концерти та екскурсії для приїжджих. З приходом сутінків у тутешній церкві Гармо, побудованої вікінгами в XII столітті, проходить щоденна вечірня служба. Взимку в Майхёугене сніг засипає криті зеленим газоном дахи старовинних будинків. Незважаючи на замети, гуляти по вулицях села все одно можна. А з пагорба, на якому розташований музей, можна розглянути що лежить в долині Ліллехаммер і озеро Мьеса, покрите льодом.

Музей «Каса Крісто» Грандваліра, Андорра

В Андоррі створено кілька будинків-музеїв, все оздоблення і внутрішня обстановка яких залишається незмінною з часів спокійним і розміреним життя минулих століть. У Енкампе одним з таких музеїв є триповерховий будинок, побудований в XVIII-XIX століттях. Тут проживали звичайні Андорри, поки в 1947 році будинок не був викуплений під музей. Споруда дуже вузька, поверхи об'єднані спільними стінами. На цокольному поверсі розташовані парадний вхід, складське приміщення і винний льох. На першому поверсі - житлові приміщення, вогнище і кухонна зона. На другому і третьому поверхах житлові кімнати. На горищі - допоміжне приміщення, де мешканці зберігали зерно, продукти. Вся обстановка того часу збережена. Ніякої розкоші: навпаки, все говорить про суворої економії. У цьому музеї ви побачите, як жили прості Андорри два століття тому.

Етнографічний музей в Бургасі Бургас, Болгарія

Як жили, у що одягалися, чим займалися народи, що населяли Болгарію в минулі століття, - про все це розповідає експозиція музею, розташованого в кам'яному особняку Бракалова XIX століття. Крім предметів побуту, традиційного одягу, в тому числі і весільної, і прикрас, характерних для цього регіону, музей своєму розпорядженні велику колекцію обрядових нарядів. Частина з них виглядає досить екзотично, як, наприклад, вивернуті навиворіт овечі шкури, в які вбиралися Кукер - чоловіки, колядували на Масляну.

Музей «Пирогово» Київ, Україна

Київський «скансен», етно-парк Пирогово, - це рукою подати від Києва, менше 20 км. Але потрапляєш сюди, і, здається, що виїхав далеко-далеко (не так навіть по відстані, скільки за часом). Навколо українське село XIX століття, якою вона малюється в повістях Гоголя: ліниво поскрипує млини, кволі тини, білі мазанки під очеретяними дахами, свічки сільських церков і т.д. Обов'язково відшукайте найдавніший експонат, хату 1587 (це найстаріший пам'ятник сільської архітектури на території колишнього Радянського Союзу).

Етнографічний музей в Тбілісі Тбілісі, Грузія

Етнографічний музей розташований прямо під відкритим небом у парку Ваке. На його території розміщені традиційні будинки та господарські споруди, зібрані з усіх регіонів Грузії. Творець музею, відомий етнограф Георгій Читаючи, фактично відтворив на невеликій ділянці землі всю країну в мініатюрі. Етнографічний музей - відмінне місце для пізнавальної екскурсії жарким літнім днем, яку можна поєднати з відвіданням знаходиться неподалік Черепашачого озера.

Музей «Хохловка» Перм, Росія

Музей дерев'яного зодчества «Хохловка» розташований на березі Ками приблизно в 45 кілометрах від Пермі. Тут розташовано більше 20 пам'ятників кінця XVII - початку XX століть, що дозволяють більше дізнатися про історію будівництва та культурі Пермського краю. Архітектурно-етнографічний музей був заснований в 1969 році, але для відвідувачів його відкрили лише через 11 років. Він розділений на три територіально-етнографічні зони: комі-пермяцька сектор, північне Прикамье і південне Прикамье. Також в музеї є два комплекси: солепромишленності, до складу якого входять споруди Усть-Боровського заводу з міста Солікамська, і сільськогосподарський - з коморами, клунею, току і млинами. Тут можна дізнатися багато цікавого про історію солеваріння і процесі видобутку солі.