11 покинутих міст Стародавнього світу

11 покинутих міст Стародавнього світу
22 серпня 1812 археолог зі Швейцарії виявив руїни стародавнього міста Петра, вирубаного в прямо в скелях. Сьогодні це одна з найзнаменитіших пам'яток нашої планети. Розповідаємо про Петра та інших містах, побудованих багато століть тому і покинутих жителями.

Петра Йорданія

Місто Петра був вирубаний в горах древніми набатеями, довгий час контролювали тутешні торговельні шляхи. Найкрасивіше місце тут - кілометр пішого шляху по вузькому каньйону, який упирається в "Скарбниці" - величезний фасад, вирізаний з каменю. Це візитна картка Петри, яка засвітилася у фільмі «Індіана Джонс і останній хрестовий похід». Якщо пройти ще трохи по каньйону, то потрапиш в основну долину з королівськими гробницями, замком хрестоносців, античними храмами і руїнами трьох християнських церков.

Пальміра Сирія

За легендою, головну пам'ятку сучасної Сирії заснував біблійний цар Соломон. З тих пір руку до її долі доклала дюжина історичних персонажів: вавилонський цар Навуходоносор, римські імператори Траян і Адріан, войовнича цариця Зенобій. Після низки воєн, більш ніж на 1000 років Пальміра перетворилася на руїни - поки в кінці XVII століття її не виявлені в пісках англійці. Тепер - це самий мальовничий туристичний об'єкт в країні. Тут можна подивитися стоять на схилах гір Похоронні вежі, римську колонаду і амфітеатр, а також храм Баала. Краще за все гуляти по околицях на світанку й на заході.

Чуфут-Кале Бахчисарай, Росія

Під Бахчисараєм знаходиться один з найвідоміших «печерних міст» Криму - Чуфут-Кале, розташований на 600-метровій прямовисній скелі, куди дуже важко дістатися. Тут дійсно жили люди, правда, не в печерах, як передбачалося раніше, а в звичайних будиночках, незбагненним чином побудованих на обривистих скелях. Від жител залишилися лише руїни, але тут і без них чимало цікавого: можна спуститися в потайний колодязь, що йде глибоко вниз і розташований прямо в скелі, побродити по старовинним вулицям, подивитися на залишки зруйнованого палацу царської сім'ї.

Теотіуакан Мехіко, Мексика

Це одне з найбільш вражаючих місць в Мексиці - стародавнє місто, що належав невідомою, але дуже розвиненої цивілізації. В Америці до Колумба не було масивніше споруд, ніж тутешні піраміди Сонця і Місяця. Теотіуакан обезлюднів ще за 5 століть до появи ацтеків, забобонно які вважали, що ці грандіозні піраміди побудували боги. Багато мексиканці так вважають і сьогодні. Теотіуакан - головний об'єкт туристичного паломництва в Мексиці. Езотерики сподіваються знайти тут просвітлення, силу або хоча б просто побачити пролітає повз НЛО.

Мачу Пікчу Перу

Головний символ Перу - занедбаний багато століть тому місто, яке випадково виявив американський дослідник з Єльського університету - професор Хайрам Бінгем. Сталося це влітку 1911, а до цього понад 400 років ніхто не чув про таємниче місті, розташованому високо в горах. Мачу-Пікчу був побудований за наказом великого Інки Пачакутека приблизно в 1440 році, і до 1532 року тут жили люди. Правда вчені досі не можуть точно сказати, чи був він священним містом або столицею імперії інків. Після завоювання Америки іспанцями всі жителі таємничо зникли.

Руїни Ефеса Туреччина

Спочатку грецька, а після - римське місто, Ефес був одним з найвідоміших міст стародавнього світу і другим в Римській імперії за значимістю і багатства. Тут були лазні, театр, гімназія, бібліотека і, як годиться поважаючому себе античному місту, - публічний будинок. Головною визначною пам'яткою Ефеса в античні часи вважався Храм Артеміди, одне з 7 чудес світу. Доля його виявилася досить сумною. Спалювання Геростратом, пограбоване готами, розібране на будматеріали для християнських храмів Візантії, до нашого століття «чудо» зберегло лише фундамент, та й то, справжність його викликає сумніви.

Ламанай Беліз

Руїни стародавнього міста майя (індіанці жили тут приблизно з 300 по 900 роки нашої ери) знаходяться в джунглях, на березі річки Нью-Рівер, де можна побачити безліч екзотичних птахів, мавп-ревунів і місцевих жителів - рибалок на саморобних каное. Руїни древніх храмів в деяких місцях буквально піднімаються з джунглів і виглядають дуже мальовничо. Сторіччя тому в цьому місті жили десятки тисяч людей. Відомо, що коли в Беліз в XVI столітті вторглись іспанці, Ламанай був ще заселений. Розкопки тут тривають досі.

Іераполіс Туреччина

Іераполіс в перекладі з давньогрецької мови означає «священне місто». Історія у цього міста дуже багата. Він був заснований в 190 році до нашої ери царем Пергама Евменом II. У 133 році до нашої ери місто увійшло до складу Римської імперії, пізніше був під владою візантійців, арабів, сельджуків і навіть пережив кілька сильних землетрусів. Незважаючи на катаклізми й негаразди, жителі покинули місто лише в XIV столітті. Відомо, що термальні джерела, розташовані тут, допомагали вилікуватися від будь-якої недуги і навіть підняти з мертвих: так, у всякому разі, вважали жителі Римської імперії, що стікалися сюди на лікування.

Караколь Беліз

Руїни стародавнього міста майя на плато Вака (біля кордону з Гватемалою) - найбільший археологічний пам'ятник подібного типу в Белізі. Вчені встигли розкопати більше чотирьох десятків великих і дрібних споруд, частина яких доступна для відвідування. Фахівці вважають, що місто Караколь займав величезну територію - 90 квадратних кілометрів, і в VI столітті нашої ери в ньому жили 150 тисяч чоловік. У джунглях на околицях руїн мешкають десятки видів екзотичних птахів, а також тапіри і ягуари.

Ангкор Камбоджа

Про грандіозний історичному місті Ангкоре знають навіть ті, хто не зможе показати Камбоджу на карті. Адже саме з великих кхмерских руїн був «змальований» покинуте місто в радянському мультсеріалі «Мауглі» (за 100 років до цього з Ангкора його ж списав автор книги Редьярд Кіплінг). Але по-справжньому відомим у всьому світі місто стало після бойовика «Лара Крофт: Розкрадачка гробниць» з Анджеліною Джолі. Років 800 тому, на піку могутності кхмерської імперії, Ангкор був найбільшим містом свого часу. Якщо в Лондоні, Парижі та Римі тоді ледь набиралося по 70 000-80 000 чоловік, то тут жило близько мільйона.

Чичен-Ітца Мексика

Руїни цього міста майя на півострові Юкатан за результатами всесвітнього голосування внесені в список сучасних чудес світу. Головна піраміда Чичен Ітци - піраміда Кукулькана, що називається на іспанський манер Ель Кастільйо (тобто «замок»), - один з найбільш тиражованих туристичних символів зразок Китайської стіни або Ейфелевої вежі. Ця піраміда - астрономічний календар: число ступенів її чотирьох сходів плюс один щабель храму дорівнює 365 - числу днів в році. Храм на вершині піраміди був присвячений Кукулькану - пернатому змію. У дні весняного і осіннього рівнодення тінь від сонця ковзає по щаблях храму, створюючи ефект, ніби по сходах повзе змія.