Греко-скіфське поселення Беляус

Греко-скіфське поселення Беляус

Урочище Беляус знаходиться на північному заході Криму, на півострові Тарханкут у Чорноморському районі, неподалік від села Знам'янка. Поселення Беляус було виявлено експедицією інституту археології в 1962 році, і вже більше 50 років ведуться його розкопки. Поселення являє собою городище, площа якого становить майже 6000 квадратних метрів, а разом з територією передмістя - близько 2 га. Ще дуже велика робота чекає, щоб розчистити всю територію, але з кожним роком все більше відкривається завіса історії прихована від нас часом. Беляус був заснований греками, які прибули сюди з Херсонеса в 4 столітті до н.е. і проіснував до 2 століття н.е. Жителі городища вирощували пшеницю, виноград, промишляли риболовлею, полюванням, займалися скотарством.

У 2 столітті до н.е. поселення було завойовано скіфами - вихідцями з сучасного Сімферополя. Вони оселилися тут і, звичайно, вносили свої зміни в архітектуру і культуру міста. Після спроби греків відбити місто, скіфи оточують поселення оборонним ровом і валом з кам'яною кладкою. Висота валу була близько 3 метрів, а через рів звели міст з тунелем, довжина якого становила 5 метрів.

Археологами при розкопках було виявлено дуже багато фрагментів амфор, грецького та скіфського посуду. З багатьох деталей знахідок учені з'ясували, що дуже добре в місті була розвинена торгівля. Торговельні відносини були налагоджені з Херсонесом, Сінопом, Родосом, Колхідою. Недалеко від городища були виявлені поховання, в яких знайшли багато різних прикрас, посуду, рідкісну в ті часи зброю.

На початку 1 століття нашої ери, після спроби захоплення римськими військами і тривалої посухи, що настала потім, скіфи були змушені покинути поселення. У 3 столітті нашої ери на короткий час у місті знову поселяються жителі. Це підтверджують деякі знахідки, в тому числі римські монети. У 4-5 століттях нашої ери тут поселяються гуни. Були виявлені їх поховання, в яких знайшли сережки, пряжки, інвентар, збрую для коней, скляний посуд. Останнє поселення датується 8-10 століттями. Були виявлені сліди Салтівської культуру: залишки будівель і кераміки.

На цьому, на жаль, закінчилося життя поселення. Тепер тільки археологи, туристи і відпочиваючі проходять по колись величним вуличках городища. Безпосередньо поруч з поселенням знаходиться чудовий піщаний пляж, який отримав ту ж назву. Цей відрізок узбережжя вважається одним із самих чистих і красивих пляжів Криму. Пляж, являє собою десяти кілометрову косу. Мало хто знає ці місця, а люди, які хоч раз відпочивали на Беляусі, щороку намагаються сюди повернутися. Пляж піщаний, з кришталево чистою водою, небагатолюдний. На невеликій відстані від берега - ряд пансіонатів, далі на схід - санаторії Євпаторії. На узбережжі приїжджають сім'ями, з друзями, виростають наметові містечка. Всі насолоджуються прекрасним відпочинком, ласкавим кримським сонцем, гарним видом моря, і, звичайно, туристи прогулюються по розкопках стародавнього поселення Беляус.