Четвер, 10 грудня 2015 08:20

Собор Святої Софії (Айя-Софія), Стамбул

Собор Святої Софії (Айя-Софія), Стамбул

У списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входять історичні та природні пам'ятки з усього світу, які вважаються «спадщиною людства», яке ми повинні передати своїм нащадкам.

Для туристичних визначних пам'яток потрапити в цей список все одно що отримати «знак якості» - новий статус гарантує інтерес усього світу, кошти на охорону і відновлення. У сенсі складання списку обов'язкових місць для огляду, вибору ЮНЕСКО майже завжди можна довіряти.

До 360 року на цьому місці стояв храм язичницької Артеміди. Імператор Костянтин поставив на його місці невелику церкву на честь Святої Софії. А в VI столітті, згідно з легендою, імператору Юстиніан уві сні з'явився ангел з планом будівництва нового грандіозного храму. Будівництво найкрасивішою церкви в Малій Азії тривало 5 років, і всі доходи імперії за цей час не покрили вартості будівництва.

Храм відкрив свої двері для віруючих на Різдво в 537 році. Тут є колони, привезені з давніх зруйнованих храмів Артеміди в Ефесі і Храму Сонця в Лівані, вівтар із золота, з сапфірами, рубінами, перлами, аметистами. Коли російські посли князя Володимира побачили це пишність, то вигукнули: «Ми не пам'ятаємо себе, де стоїмо - на небі чи землі!». Хто знає, якби не було Айя Софії, стала б Русь православною країною?

У середині XV століття війська султана Мехмеда II захопили Константинополь, після чого до храму Святої Софії прибудували мінарети і він став мусульманською мечеттю. Золотий півмісяць, який змінив хрест, стояв на куполі до 1935 року, коли з собору вирішено було зробити музей.

Айя-Софія - Свята Мудрість, Айя Дінаміс - Свята Сила і Айя-Ірина - Святе Благодушність - якості, приписувані Богові.

Заходи безпеки для входу в будівлю, священне для християн і мусульман, як в аеропорту: поліція, рамка металошукача, рентгенапарат для просвічування речей.

Якщо встати під куполом, праворуч від вівтаря можна побачити викладену кольоровим каменем позначку. Це Центр Світобудови, тут коронували імператорів Візантії.