Четвер, 10 грудня 2015 20:44

Руїни Ефеса, Анталія

Руїни Ефеса, Анталія

Спочатку грецька, а після - римське місто, Ефес був одним з найвідоміших міст стародавнього світу і другим в Римській імперії за значимістю і багатства. Тут були лазні, театр, гімназія, бібліотека і, як годиться поважаючому себе античному місту, - публічний будинок.

Головною визначною пам'яткою Ефеса в античні часи вважався Храм Артеміди, одне з 7 чудес світу. Доля його виявилася досить сумною. Спалювання Геростратом, пограбоване готами, розібране на будматеріали для християнських храмів Візантії, до нашого століття "чудо" зберегло лише фундамент, та й то, справжність його викликає сумніви. Туристам же в якості останків храму показують непоказну колону, зібрану з якихось давньогрецьких уламків.

При греках в Ефесі поклонялися Артеміді, а до цього - Кібелі, богині родючості. Жерці Кібели вганяли себе в стан екстазу і несамовитості і наносили один одному криваві рани. Траплялося, що і оскоплялі себе в ім'я Кібели. Хоча зараз складно сказати, чим саме цей вчинок міг порадувати богиню родючості.

Для прогулянки по руїнах Ефеса краще вибратися з ранку раніше (або навпаки - ближче до вечора), щоб уникнути штовханини і спеки. Цікаві двох'ярусний фасад бібліотеки Цельсія - найпомітніша і красива місцева руїна. Також непогано зберігся Одеон, він же Малий театр, розрахований на 25 тис.зрітелей. З середини червня по початок липня тут проходять фестивалі опери та балету.

В Ефесі жили видатні діячі християнства: апостол Іоанн і апостол Павло. А в 5 км від південних воріт Ефеса перебувати важливе (хоча і спірне) для християн місце - Марьемана (будинок Марії) - місце, де мати Христа нібито жила з 37 по 45 роки, і де трапилося її Успіння (тобто - перехід в інший світ).