13 об'єктів ЮНЕСКО, які ми можемо втратити

13 об'єктів ЮНЕСКО, які ми можемо втратити
26 березня 2001 таліби показали журналістам те, що залишилося від двох гігантських статуй Будди в Баміанскій долині в Афганістані, підірваних радикалами. Через два роки ЮНЕСКО включила в список об'єктів, що знаходяться під загрозою, всі навколишні пам'ятники. Сьогодні в цьому списку значиться кілька десятків об'єктів культурної та природної спадщини. На їх збереження та реконструкцію щорічно виділяють мільйони доларів. Allbooking.com.ua розповідає про 13 пам'ятках, які ми можемо втратити.

Гробниці Касубі Кампала, Уганда

До деяких пір гробниці чотирьох бугандійскіх королів Касубі були головною визначною пам'яткою Кампали. А ЮНЕСКО внесло їх у свій список всесвітньої спадщини. Але восени 2010 року гробниці згоріли, і на їх відновлення потрібно 5 мільйонів доларів. Правда, згоріло не все. На головній площі залишилися круглі будинки під солом'яними і металевими дахами, в яких раніше жили дружини, матері та діти королів, і будинок барабанщика з барабанами. Незважаючи на те, що в будинках зараз живуть звичайні люди, в них можна зайти і оцінити обстановку. Трохи далі збереглося кладовище принців, найдавніші поховання на якому були зроблені на початку XX століття, а самі останні всього кілька років тому. Про інші визначні пам'ятки Уганди читайте в путівнику по країні.

Цитадель Алеппо Алеппо, Сирія

Архітектурна домінанта міста схожа на пень циклопічного дуба. На ніби ножем зрізаною горе височіє громадина цитаделі. Кажуть, колись на цій горі зупинявся на нічліг пророк Авраам. А ще це одне з найкривавіших місць на території Сирії - достеменний факт. За 1000-річну історію алеппськой фортеці її твердь довбали багато завойовники зі шкільного підручника з історії: греки, римляни, араби, єгипетські мамлюки, монголи, хрестоносці, османи. І незважаючи на це кріпосні стіни непогано збереглися. Під час бойових дій в 2013 році бойовики кілька разів штурмували Цитадель, але взяти її не змогли, і поклали під стародавні ворота вибухівку. Ворота були зірвані, а фасад фортеці сильно пошкоджений. Про інші визначні пам'ятки Сирії читайте в путівнику по країні.

Альберт-Док Ліверпуль, Великобританія

Один з перших у світі доків закритого типу. Колись він був найбільшим в країні і вважався символом Ліверпуля. Побудований тільки з каменю, цегли і чавуну без використання дерева і названий на честь принца Альберта, якій був присутній на його відкритті більше 150-ти років тому. Зараз навколо Альберт-Дока зосереджена безліч магазинів і ресторанів, і саме тут знаходиться знаменитий музей історії Бітлз, в який неодмінно потрібно зайти. Про інші визначні пам'ятки Ліверпуля читайте в путівнику по місту.

Портобелло Панама

Портобелло в перекладі з іспанської мови означає «красивий порт». В це невелике містечко на Карибському узбережжі кожну годину ходять автобуси з Колона. Всього 1:00 шляху - і мандрівник опиняється в місті, який довгий час був одним з найбільших іспанських портів Центральної Америки. Сюди привозили перуанське золото і східні скарби, тут йшла жвава торгівля. Але в XVIII столітті портове місто було зруйноване британцями. Зараз це тихе і спокійне місце. Лише один раз на рік тут стає шумно і багатолюдно, коли 21 жовтня на свято Чорного Ісуса Христа сюди з'їжджаються тисячі паломників, проходять костюмовані ходи з музикою і танцями. В інший час року чудодійну статую Чорного Ісуса, виконану в людський зріст, можна побачити в церкві Портобелло неподалік від руїн древніх іспанських фортів Сантьяго і Сан Херонімо. Про інші визначні пам'ятки Панами читайте в путівнику по країні.

Мечеті Тімбукту Тімбукту, Малі

Жодна з мечетей Тімбукту не може похвалитися красою Великої мечеті Дженні, однак деякі з них все ж становлять інтерес для любителів архітектури. Головною мечеттю вважається Дьінгерей-Бер (Djinguereber Mosque) XIV століття. Вона ховається за потужними глиняними стінами, проникнути за які можна лише сплативши туристичний податок за відвідування Тімбукту. До речі, згідно з легендою, в нагороду за дизайн мечеті його архітектор отримав 200 кілограм золотого піску Дьінгерей-Бер - це частина середньовічного комплексу Університету Тімбукту, до якого також належать медресе (ісламські школи) Санкоре (Sankoré) і Сіді Яхья (Sidi Yahya). Мінарет медресе Санкоре - сама фотографована точка Тімбукту. Під часу розквіту імперій Сахеля це був один з головних освітніх центрів ісламського світу. Зараз вхід всередину закритий для немусульман. Про інші визначні пам'ятки Малі читайте в путівнику по країні.

Історична частина Єрусалиму Єрусалим, Ізраїль

Один з найбільш древніх з існуючих міст - Єрусалим - був закладений біблійним царем Давидом на початку I тисячоліття до нашої ери. За минулі три тисячі років його незліченну кількість разів завойовували, руйнували і перебудовували. Сьогодні Старий Єрусалим найбільше схожий на фантастично строкатий паззл, в якому якимось немислимим чином примудрилися притертися один до одного абсолютно різні часові епохи, архітектурні стилі та культові споруди (скажімо, знаменита Стіна плачу знаходиться зовсім недалеко від мечеті Аль-Акса, побудованої на місці стародавнього Храму Соломона). Об'єкти поклоніння для християн, мусульман та іудеїв нескінченно перетинаються, нашаровуючись один на одного і породжуючи конфлікти. Про інші визначні пам'ятки Єрусалима читайте в путівнику по місту.

Національний парк Керінчі Себлат Суматра, Індонезія

У парку Керінчі Себлат виростають тисячі рослин, у тому числі гігантська раффлезія і аронник. Треки тут організовують на будь-яку кількість днів, під час деяких можна побачити рідкісних суматранских тигрів. А також сотні різновидів птахів, гарячі джерела, національні села з шаманами, діючі вулкани, водоспади, стародавні мегаліти і найвище вулканічне озеро в Південно-Східній Азії під назвою Гунунг-Туджи (Gunung Tujuh). Про інші визначні пам'ятки Суматри читайте в путівнику по острову.

Монастир Гелати Кутаїсі, Грузія

Це місце знамените тим, що тут зароджувався грузинський Золотий вік. Під його склепінням були коронований Давид Будівельник і цариця Тамара. Могила царя Давида існує донині (щоправда, на ній нічого не підписано - треба питати знаючих людей). Надгробок цариці Тамари не виявлено взагалі, що породило міф про таємне склепі і легенду про перенесення її тіла в Палестину. Зараз на території монастиря три храми, дзвіниця та господарські споруди. Звідси гарний вигляд на Рачинська гори. Про інші визначні пам'ятки Грузії читайте в путівнику по країні.

Собор Светі-Цховелі Мцхета, Грузія

Для іноземців цей храм - одна з головних візитних карток Грузії, а для самих грузинів - головний собор країни останні десять століть. Свій 1000-річний ювілей храм відзначив в 2010 році. Сюди дійсно варто зайти, хоча б для того, щоб подивитися на надгробні плити стародавніх грузинських царів, якими вимощений всю підлогу храму. Правда, без знання мови не розібратися, хто з них Вахтанг Горгасали, хто Іраклій II або, наприклад, Георгій XII. Про інші визначні пам'ятки Грузії читайте в путівнику по країні.

Сіміенскіе гори Ефіопія

Це національний парк з красивими пейзажами і дикими тваринами. Мешкають тут місцеві жителі можуть бути агресивні, тому наявність провідника і озброєної охорони бажано (цілком імовірно, що це ефіопська хитрість: гіди діляться грошима з місцевими пастухами, щоб ті лякали одиноких туристів злими особами і старими рушницями без патронів). Тут можна помилуватися на водоспади і ущелини, зустріти бабуїнів, вовків і гірських козлів, поспостерігати за орлами і бородатими стерв'ятниками, а також виявити ендемічні рослини. Але головне - відпочити від натовпів ефіопів: все-таки концентрація місцевих жителів тут набагато менше, ніж в середньому по країні. Про інші визначні пам'ятки Ефіопії читайте в путівнику по країні.

Абу Мена Єгипет

У Єгипті все розвалюється, і щоразу не до кінця. Так і з цим християнським монастирем. Час майже стер його в пил, так що любителі масивних античних споруд будуть скоріше розчаровані. Зате чудотворної пилу тут так багато, що ще середньовічні авантюристи намагалися лікувати їй хворих овець, а потім і людей. Дістатися і побачити ранньохристиянські руїни (а заодно набрати повні кишені чудотворної пилу) можна пішки або на попутці від залізничної станції Бахіг (Bahig), що за направленням на Мерса Матрух (Mersa Matruh). Проробити доведеться близько 15 км по пустелі. Як альтернативу можна замовити екскурсію на джипі в одному з численних турагенств Олександрії. Про інші пам'ятки Єгипту читайте в путівнику по країні.

Хамберстоун Чилі

На початку ХХ століття тут був завод з виробництва і перегону селітри. Після Великої Депресії виробництво селітри виявилося невигідним, і місто вимерло. За часів Піночета тут влаштували концтабір для його супротивників. З 2005 року Хамберстоун охороняється ЮНЕСКО. Про інші визначні пам'ятки Чилі читайте в путівнику по країні.

Бар'єрний риф Беліз

Місцевий бар'єрний риф - другий у світі за величиною після австралійського. Стандартний набір коралів, раковин і рибок «як на заставці Windows» забезпечений. Крім цього будуть червоні краби, невеликі акули-няньки (не кусаються), черепахи і скати. Іноді припливають китові акули, але у них свій розклад (через 10 днів після повного місяця), так що зустріти цих громадин можна не завжди. Скати тут ручні в прямому сенсі цього слова - їх можна взяти на руки і погладити. Або поспостерігати за шоу, яке ці милі створіння влаштовують, ганяючись за приманкою - вони вистрибують з води і носяться наввипередки, як звичайні дельфіни. Правда, в запалі погоні можуть і вкусити, але їх укуси не надто болючі в силу відсутності зубів. Електричні шипи теж відсутні, так що боятися нічого. Про інші визначні пам'ятки Белізу читайте в путівнику по країні.