Євпаторія, яку ми не знаємо

Євпаторія, яку ми не знаємо

Важко знайти людину, яка б не чула про місто-курорт на Кримському півострові з ім'ям Євпаторія. Це - популярна здравниця для дітвори. Тут поклади грязі дивовижної цілющої сили. Але навряд чи багато хто знає, що це місто належить до числа найстаріших на планеті.

Йде в глибоку старовину

Перші відомості про місто зафіксовані в манускриптах IV - V століть до нашої ери. Тут демократично уживалися представники різних віросповідань. І в наші дні, кажучи про історичну території Євпаторії, старожили вимовляють слова «Це малий Єрусалим».

Чому так? Ті відпочиваючі, які обрали місцем проживання пансіонати в Євпаторії, отримують відповідь при відвідуванні цього місця. Тут на обмеженому просторі знаходяться культові споруди ряду віросповідань. Християнський (православний) храм. Мечеть. Пара синагог. Три кенаси. Вірменський хзрам. Молитовний будинок татар-кримчаків. А також монастир дервішів.

Це варто подивитися

Так, на Кримському півострові чимало цікавих місць. Той же курорт Судак, відомий старовинної генуезької фортецею. Але в Євпаторії є те, чого більше немає ніде в Україні. Це ворота, які були споруджені в XV столітті. В кінці 1950-х вони фактично були на межі зникнення.

Реставратори зробили свою благородну справу. І зараз з огляду воріт («Одун-базар к'апуси») починається екскурсійний похід по Малому Єрусалиму. Слід сказати, що дана розробка місцевої влади брала участь у міжнародному конкурсі з відновлення міст біля моря, і завоювало лідируюче місце. Їх розміри вражають - висота два десятки метрів, а ширина - дванадцять метрів. Тут розташований історичний музей з відмінною експозицією.

Тут же знаходиться цікавий об'єкт, який споруджений в XV - XVI століттях. Це монастир мусульман під назвою «Текіє дервішів». Його складають мечеть, медресе, ефенді. Вражає купол діаметром майже в десять метрів. Все це знаходиться у відмінному стані.

Коли говорять про те, скільки коштує відпочинок в Ялті, всі розуміють, що він обійдеться дорожче, ніж в Євпаторії, хоча саме тут знаходиться те, чого немає на південному березі. Це вірменська церква, яка розташована в тому місці, де раніше компактно проживали вихідці з Вірменії.

Інтерес представляє синагога, яка побудована на початку минулого століття в пожертвування місцевих єврейських майстрових людей. А де ще ви зможете побачити храми корінних мешканців - кримчаків. Він споруджений на початку позаминулого століття і складається з двох молитовних будинків (кенаси), школи (мидраш), внутрішніх двориків, кожен з яких має своє найменування, і комплексу прийому їжі. Крім цього тут є експозиція, що розповідає про історію та культури цього народу, а також кафе, де можна скуштувати традиційні страви кримчаків.

І звичайно ж, туристу необхідно відвідати храми найбільших релігій. Це мечеть, якої більше шестисот років. І Свято-Миколаївський собор, що нагадує нам про далеку Кримській війні, яку він увічнив, будучи своєрідним пам'ятником про неї.