Четвер, 10 грудня 2015 19:02

Іподром, Стамбул

Іподром, Стамбул

Іподром був центром суспільного і політичного життя міста протягом півтори тисячі років. Спершу на ньому кипіли візантійські пристрасті, пізніше османські. Всі масові заворушення і повстання теж починалися тут.

У Візантії, як і в Римі, народ вимагав хліба і видовищ. Приказка тих часів свідчила: «У Бога є Айя Софія, в імператора палац, а в народу - іподром».

Іподром з'явився в місті в 203 році. З нього імператор Септимій Север почав відновлювати місто, зруйноване під час взяття його військами. Наступні імператори лише підтримували площа, прикрашали її і влаштовували на ній різноманітні спортивні змагання, виступи акробатів і музикантів. Тут були бігові доріжки, імператорська трибуна і місця для простих смертних.

Коли воїни IV Хрестового походу напали на місто, іподром був сильно зруйнований, і вже ніхто не думав про те, щоб його відновити. Навпаки: камені, з яких він був складний, стали розтягувати по місту для будівництва інших будівель. А бігові доріжки з часом виявилися похованими під чотириметровим шаром землі.

Ті, хто бував у Венеції в Соборі Святого Марка, напевно пригадає четвірку бронзових коней, що прикрашають храм. Ці коні спочатку прикрашали дах стартового приміщення в північно-східній частині іподрому. Хрестоносці викрали їх в 1204 році і перевезли до Венеції. Після чого вони прикрашали фасад Собору Святого Марка. Наполеон, який завоював Італію в 1797 році, повелів відвезти їх в Париж і встановити на Арку Карузель. Але на початку XIX століття коні все-таки були повернуті до Венеції.