Четвер, 10 грудня 2015 03:16

Анурадхапура, Канді

Анурадхапура, Канді

У списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входять історичні та природні пам'ятки з усього світу, які вважаються «спадщиною людства», яке ми повинні передати своїм нащадкам.

Для туристичних визначних пам'яток потрапити в цей список все одно що отримати «знак якості» - новий статус гарантує інтерес усього світу, кошти на охорону і відновлення. У сенсі складання списку обов'язкових місць для огляду, вибору ЮНЕСКО майже завжди можна довіряти.

Руїни цього покинутого міста були виявлені в джунглях Шрі-Ланки англійським мисливцем в 1820 році. Звірившись з древніми буддійськими текстами, запрошені археологи переконалися, що знайдені руїни - не що інше, як Анурадхапура - забута столиця сингальского королівства.

Це місто було засновано у V столітті до н. е. і залишався сингальской столицею протягом 1400 років. У період розквіту населення Анурадхапури налічувало кілька сотень тисяч чоловік, які жили у двоповерхових кам'яних будівлях, користувалися водопроводом, брукованими дорогами і мостами, водили дітей до школи, а хворих клали в лікарню. У другому столітті до Різдва Христового сингали зробили буддизм державною релігією Цейлону, і в столицю королівства з Індії та Непалу привезли безліч священних реліквій, шанованих буддистами досі.

У 993 році Анурадхапура була зруйнована південноіндійських загарбниками, столиця Цейлону переїхала в Полоннаруву, а руїни старого міста зрадили забуттю майже на тисячу років.

Згідно з легендою, принц Сіддхартха Гаутама, який став після просвітлінь Буддою, відрікся від усіх земних бажань і досяг прозріння шляхом медитації під деревом «бодхи» в місті Бодх-Гайя в Непалі.

Священне дерево Бодхі має цілком наукове назва - ficus religiosa, і відноситься до сімейства добре нам знайомих фікусів.

Те саме дерево не збереглося, але з його сімені було вирощено інше - воно росте досі в Анурадхапуре на Шрі-Ланці. Хоча власне «дерево бодхі» є практично в кожному буддійському монастирі, саме анурадхапурское вважається єдиним «наступником» непальського і найстарішим деревом Бодхі на землі. Його вік - 2300 років і до нього здійснюють паломництва буддисти з усього світу. У Бодх-Гайя кілька разів висаджували пагони цейлонського дерева Бо, так як з різних причин старе дерево гинуло.

Це гігантське культова споруда називають ще «Махатупа», що в перекладі означає «велика ступа». Дійсно, розмах споруди вражає - внизу ступа має діаметр більше 80 метрів, а фундамент її за легендою відсипаний із золотого піску.

«Ступа» перекладається з санскриту як «вершина, верхівка» і являє собою пірамідальне споруда буддійської архітектури, що позначає місце поховання шанованого людини чи сховище священних реліквій. Усередині ступи зазвичай замуровуються які-небудь священні предмети типу манускриптів або одягу святих людей. На Шрі-Ланці ступи часто називають «Дагоба».