20 найбільш знаменитих пам'ятників ЮНЕСКО

20 найбільш знаменитих пам'ятників ЮНЕСКО
16 листопада вважається «днем народження» Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Саме в цей день в 1972 році була прийнята Конвенція про охорону культурних та природних пам'яток. Сьогодні в знаменитому списку ЮНЕСКО знаходиться майже тисяча дивовижних місць. Серед них - Велика Китайська стіна, Суздальський Кремль, Тадж-Махал, Пізанська вежа, Петра та інші пам'ятки, які допомагає зберегти для нащадків ця організація. Розповідаємо про найвідоміших об'єктах Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Єгипетські піраміди Каїр, Єгипет

Столиця імперії фараонів древнє місто Мемфіс знаходився значно південніше Каїра. Але за останні століття Каїр настільки виріс, що впритул підійшов до північного кладовищу Мемфіса в містечку Гіза. Саме там знаходяться загадкові єгипетські піраміди, що не дають спокою історикам, археологам, а також уфологів, полагающим що без підступів інопланетян тут не обійшлося. Відвідати музей зі знайденою в похованні гігантської «сонячної» човном варто, вона дійсно вражає. А ось екскурсія всередину піраміди Хеопса - задоволення для любителів. За відчуттями схоже на прогулянку по висохлому каналізаційному колектору. Зрідка усередині піраміди можна зустріти медитують і співаючих мантри езотериків, кажуть, тут якась особлива вібрація. Про інші визначні пам'ятки Каїра читайте в путівнику по місту.

Ейфелева Вежа Париж, Франція

Вежу побудували як тимчасовий об'єкт, а вона стала символом Франції, і щороку на неї підіймаються 6000000 туристів! Її ненавиділа велика частина культурної еліти столиці, мріючи підірвати «жахливий скелет». Але Ейфелеву вежу не торкнувся ні час, ні Гітлер - він навіть не зміг піднятися наверх, оскільки хтось завбачливо пошкодив привід ліфта. Сьогодні вежа використовується як теле- і радіовежа. Нагорі є площадка, на якій самозабутньо цілуються парочки і звідки до 2009 року кидалися охочі накласти на себе (зафіксовано близько 400 спроб). Тепер публіці доступні тільки поцілунки: по периметру майданчика виставили захисні бар'єри. Про інші визначні пам'ятки Парижа читайте в докладному путівнику по місту.

Кремль Москва, Росія

Московський Кремль - серце столиці. Багато століть саме тут вирішувалися важливі державні справи і вершилися долі людей. Сьогодні він вважається найбільшим архітектурним ансамблем світу, де поряд з музеями розташований робочий кабінет президента Росії. Найзнаменитіші пам'ятки Кремля - ​​величезні Цар-гармата і Цар-дзвін, поруч з якими постійно натовпи туристів фотографують один одного. А поруч, на Соборній площі, стоїть Дзвіниця Івана Великого, завдяки якій в народ пішов вислів «у всю Іванівську» - біля неї колись зачитували привселюдно царські укази. Трохи подалі - знаменитий на весь світ Алмазний фонд, де зберігаються коштовності царів і імператорів Росії. Про інші визначні пам'ятки Москви читайте в путівнику по місту.

Ангкор Ват Ангкор, Камбоджа

Головний храм стародавнього храмового міста вважається найбільшим храмовою спорудою в світі. Він давно став візитною карткою всього комплексу Ангкора. Три зубчасті башточки Ангкор Вата - самий розтиражований і впізнаваний символ Камбоджі. У 1863 році силует веж з'явився на державному прапорі королівства, а зараз його тьопають на свої логотипи всі кому не лінь - від виробника пива «Ангкор» до власників придорожніх піцерій. Спритні кхмери давно зметикували: товари з «тризубом» іноземці купують охочіше всіх інших. Про інші визначні пам'ятки Ангкора читайте в путівнику по місту.

Тинский костел Прага, Чехія

Храм Діви Марії перед Тином на Староміської площі давно став таким же символом чеської столиці, як Празький град або астрономічний годинник. Силует його «дворогій» готичної даху фігурує на добрій половині празьких листівок. З безлічі історій, сталися з храмом за 500 років, на іноземців саме сильно враження справляє та, що пов'язана з похованим тут Тихо Браге, астрономом при дворі імператора Рудольфа II. Кажуть, бідолаха помер від надлишку хороших манер. Мовляв, надто вихований вчений не посмів відпроситися по малій нужді під час імператорської аудієнції і помер від розриву сечового міхура. Про інші визначні пам'ятки Праги читайте в путівнику по місту.

Тадж-Махал Агра, Індія

Визнаний одним із сучасних семи чудес світу цей шедевр могольской архітектури вважається символом чистої і довгої любові. Любові Шаха-Джахана до своєї дружини Мумтаз-Махал. Після її смерті Шах вибудував грандіозну усипальницю, в якій пізніше був похований і сам. Вранці в світанкової імлі Тадж особливо гарний, це можна побачити навіть з дахів гестхаусов і готелів, які розташовані в безпосередній близькості в райончик Tajganj. Щорічно усипальницю відвідує до 5 мільйонів відвідувачів. Про інші визначні пам'ятки Агри читайте в путівнику по місту.

Статуя Свободи Нью-Йорк, США

Вилита французькими масонами і покрита шаром російської міді, видобутої в уральських шахтах, Статуя Свободи більше ста років тримає в руці металевий факел, покликаний висвітлити шлях американської демократії. За однією з легенд, прообразом статуї стала апетитна французька вдова, яка кілька тижнів позувала скульптору в напівоголеному вигляді. Щорічно на «Леді Свободу» (одне з прізвиськ статуї) з'їжджаються подивитися п'ять мільйонів чоловік. Сама статуя невелика - вона навіть нижче встановленого на Москві-річці пам'ятника Петру-Колумбу роботи Церетелі. Усередині корони знаходиться оглядовий майданчик, звідки відкривається панорама нью-йоркських висоток. Про інші визначні пам'ятки Нью-Йорка читайте в путівнику по місту.

Храм Ват Яй Чай монгкон Аюттайя, Таїланд

Цей храм відомий, як місце, де в XIV столітті медитував король У-Тхонг. А в XVI столітті король Наресуан побудував тут величезну пагоду на честь перемоги над бірманцями. Крім пагоди на території храму знаходиться безліч кам'яних будд, одягнених в шафранові роби. Будди сидять рядами і медитують. Можна сісти поруч і помедитувати разом з ними, хоча висидіти в позі лотоса довше ніж вони все одно не вийде. Про інші визначні пам'ятки Аюттайи читайте в путівнику по місту.

Собор Паризької Богоматері Париж, Франція

Деякі вірять, що потримавшись з хвилину за кільце на одній з трьох дверей собору, можна вберегти себе від невиплачених кредитів і любовних фіаско. Але цінність собору Нотр-Дам, зрозуміло, не в цьому. Зайдіть всередину - там приголомшливої ​​краси вітражі, старовинний орган і шурхіт кроків сотень відвідувачів. Вікна-троянди захоплюють своїми фарбами. На них без зусиль можна відшукати знаки зодіаку, алегорії пір року, зображення Богоматері. А ще в Нотр-Дам показують кіно - під музику і з 3D-спецефектами. На гігантському білому полотні, розтягнутому між колонами, транслюють історію собору і зберігаються в ньому шедеври. Сеанси йдуть з липня по жовтень в 9 вечора. Про інші визначні пам'ятки Парижа читайте в докладному путівнику по місту.

Велика Китайська стіна Пекін, Китай

Велика китайська стіна, позначаючи стародавні кордону Піднебесної, немов хребет дракона розтягнулася по території північного Китаю. Одне з найдавніших споруд на планеті будувалося і перебудовувалася протягом багатьох століть. На зведення північного форпосту країни була кинута п'ята частина населення Серединної держави. У будівництві використовувалися всі можливі засоби: перший розчин, скріплював кам'яні блоки стіни, був зроблений на основі клейкою рисової каші і гашеного вапна. Місцеві жителі стверджують, що історія Великої стіни - половина історії Китаю і щоб перейнятися духом Піднебесної, потрібно обов'язково зробити сходження по 2000 ступенів в містечку Цзюйюнгуань. Піднявшись на стіну, при бажанні можна навіть обзавестися сертифікатом, який свідчить про підкорення цієї «вершини». Про інші визначні пам'ятки Китаю читайте в путівнику по країні.

Кельнський Собор Кельн, Німеччина

Громада Кельнського собору зустрічає гостей Кельна прямо на виході із залізничного вокзалу. «Кёльнердом» - один з найвищих і знаменитих у світі храмів. За задумом архієпископа міста, в 1248 році заклав перший камінь у фундамент собору - це споруда за розмахом і красі повинно було затьмарити всі християнські храми. Адже в той час Кельн був одним з наймогутніших міст імперії. Честолюбний задум вдався. Висота собору - 157 метрів - практично 50-поверховий хмарочос, який двома колючими вежами буквально протикає небо. Про інші визначні пам'ятки Кельна читайте в путівнику по місту.

Теотіуакан Мехіко, Мексика

Це одне з найбільш вражаючих місць в Мексиці - стародавнє місто, що належав невідомою, але дуже розвиненої цивілізації. В Америці до Колумба не було масивніше споруд, ніж тутешні піраміди Сонця і Місяця. Теотіуакан обезлюднів ще за 5 століть до появи ацтеків, забобонно які вважали, що ці грандіозні піраміди побудували боги. Багато мексиканці так вважають і сьогодні. Теотіуакан - головний об'єкт туристичного паломництва в Мексиці. Езотерики сподіваються знайти тут просвітлення, силу або хоча б просто побачити пролітає повз НЛО. Про інші визначні пам'ятки Мехіко читайте в путівнику по місту.

Пізанська вежа Піза, Італія

Пізанська вежа отримала всесвітню популярність завдяки своїй хронічній схильності до падіння. Правда, за всі дев'ять століть, що минули від закінчення її будівництва, вежа так і не впала. Більше того, з 2000 по 2010 роки Пізанська чудо відреставрували, і тепер вона більше не падає, тобто не відхиляється щороку ще на якусь частину градуса, а стабілізувалася на позначці 3, 9 градусів замість минулих 5,5. Прогрес! Але туристи, пихкаючи і відсапуючись під час подолання 294 сходинок, що ведуть на її вершину, все одно відчувають прискорене серцебиття - від страху, що, незважаючи на всі хитрощі учених і інженерів, століттями крену вежа впаде, причому саме в цей момент. Про інші визначні пам'ятки Пізи читайте в путівнику по місту.

Біг-Бен Лондон, Великобританія

Найвідоміший символ Лондона і Великобританії - знаменита годинникова башта у Вестмінстерському палаці. Годинник показує точний час городянам і гостям британської столиці з 31 травня 1859. Бій курантів чути по всьому місту навіть у години пік. До речі, Біг-Беном прийнято називати і вежу, і її годинник з дзвонами - в сукупності, але спочатку це ім'я було дано саме великий дзвін. Про інші визначні пам'ятки Лондона читайте в докладному путівнику по місту.

Церква Вознесіння Господнього в Коломенському Москва, Росія

На високому обриві над Москвою-рікою, в самому центрі парку Коломенське, стрілою злітає вгору стрункий білосніжний храм, одне з небагатьох збережених споруд часів Івана Грозного. Побудований він був на початку XVI століття за указом Василя III, який тим самим вирішив відзначити народження довгоочікуваного спадкоємця. Іван Грозний дуже полюбив "свій" храм, часто стояв на високій його веранді і милувався відкривається видом на річку і підмосковні простори. Про інші визначні пам'ятки Москви читайте в докладному путівнику по місту.

Чичен-Ітца Мексика

Руїни цього міста майя на півострові Юкатан за результатами всесвітнього голосування внесені в список сучасних чудес світу. Така слава пов'язана з відносною близькістю до популярного курорту Канкун (дорога займає близько 3 годин) - про інші піраміди майя більша частина опитуваних просто не чула. Головна піраміда Чичен Ітци - піраміда Кукулькана, що називається на іспанський манер Ель Кастільйо (тобто «замок»), - один з найбільш тиражованих туристичних символів зразок Китайської стіни або Ейфелевої вежі. Ця піраміда - астрономічний календар: число ступенів її чотирьох сходів плюс один щабель храму дорівнює 365 - числу днів в році. Храм на вершині піраміди був присвячений Кукулькану - пернатому змію. У дні весняного і осіннього рівнодення тінь від сонця ковзає по щаблях храму, створюючи ефект, ніби по сходах повзе змія. Поряд з пірамідою розташований священний колодязь-сенот, в який жерці скидали жертви богам, як правило, - людські. Частиною комплексу також є алея з «тисячею колон» і кругла вежа «обсерваторії». Про інші визначні пам'ятки Мексики читайте в докладному путівнику по країні.

Стоунхендж Великобританія

Стоунхендж - це 82 п'ятитонних мегаліта, 30 кам'яних блоків по 25 тонн і 5 трилітів (камені, встановлені буквою П) по 50 тонн! Вчені вважають, що зводилося це спорудження протягом 2-х тисяч років поетапно і в підсумку перетворилося на кладовище. Історики досі не можуть визначити вік цієї споруди (чи то 3, чи то 5 тисяч років тому) і те, яким чином в ті давні століття можна було вирізати з скелі багатотонні мегаліти і дотягнути їх до тутешніх місць, а найголовніше - навіщо було так надриватися? З безлічі невирішених загадок і запитань з'явилося таке ж безліч легенд і гіпотез. Хтось припустив, що Стоунхендж побудували друїди для проведення релігійних ритуалів, хтось називає це місце стародавньої обсерваторією, хтось - порталом для переходу в інші виміри, а уфології стверджують, що це космодром для інопланетних кораблів. Про інші визначні пам'ятки Великобританії читайте в докладному путівнику по країні.

Петра Йорданія

У туристичному сенсі Петра - це Йорданія, а Йорданія - це Петра. У 2007 році цей грандіозний древній пам'ятник в скелях включили в список «нових чудес світу» поряд з Колізеєм і Великою Китайською стіною. Сюди ломляться натовпи народу з усього світу, незважаючи на те, що вхідні квитки дорожчають з кожним роком. Місто Петра був вирубаний в горах древніми набатеями, довгий час контролювали тутешні торговельні шляхи. Пройшовши кілометр по вузькому каньйону - дійсно гарний кілометр - ви упретеся в так звану "Скарбниці" - величезний фасад, вирізаний з каменю. Це візитна картка Петри, зрідка використовувана в якості декорацій режисерами голлівудських блокбастерів, зокрема вона засвітилася у фільмі «Індіана Джонс і останній хрестовий похід». Про інші визначні пам'ятки Йорданії читайте в путівнику по країні.

Храм Неба Пекін, Китай

Тяньтань (Храм неба) - величезний комплекс храмів і зелених насаджень (267 га), що знаходиться південніше Забороненого міста. З 1420 тут моляться Небу, Грози, Вітру і Хмар, щоб дощ прийшов вчасно і врожай видався рясним. Тяньтань символізував зв'язок між Небом і імператором, сином Неба. Щороку владика Піднебесної вставав на коліна на Вівтарі неба (біля південних воріт), звертався до Неба з ритуальною промовою і приносив дари: тварин, шовк, коштовності і гроші. Зараз на вівтар, відстоявши чергу, може зійти будь-який бажаючий. На вівтарі приголомшлива акустика: звукові хвилі відбиваються від мармурових плит і навіть тихий голос звучить дуже голосно - адже слова імператора повинні дійти до космосу. Про інші визначні пам'ятки Пекіна читайте в путівнику по місту.

Храм Хатшепсут Луксор, Єгипет

Масивна ступінчаста конструкція, видали трохи нагадує мавзолей Леніна - це храм бога Амона-Ра, побудований царицею Хатшепсут, однією з небагатьох жінок правлячих Єгиптом. Щоб не вводити підданих в сумнів щодо законності влади жінки, царицю офіційно оголосили чоловіком, і зображували у статуях і барельєфах відповідно офіційним підлозі. Про інші визначні пам'ятки Луксора читайте в путівнику по місту.