Крим

Україна. Крим. Крим. Україна. Крим. Крим.

Кримський напівострів, з'єднаний з материком Перикопським перешийком, омивається водами Чорного та Азовського морів. На півночі простяглись безкрайні рівники, південь прикрашає гряда величних гір, а узбережжя густо вкрито містами-курортами.

Про Крим

Інфраструктура

При загальній довжині зовнішніх кордонів більше 2500 км, сумарна протяжність кримських пляжів складає 517 км, та й кількість курортів вже сама по собі є свідченням того, що основу місцевої інфраструктури складає пляжний та оздоровчий туризм. Ті, кого цікавить сімейний відпочинок Криму, зупиняють свій вибір на Євпаторії та Саках, в Ялті ж зупиняються ті, хто бажає набути шоколадної засмаги, в районі Алушти, Мисхора та Феодосії знаходяться велика кількість історичних пам'яток. Лікувальні програми є практично в кожному санаторії, причому більшість кримських здравниць працюють протягом всього року.

Природно-кліматичні умови

Клімат Криму унікальний завдяки його географічному положенню, адже напівострів знаходиться на межі трьох кліматичних поясів, помірного континентального, гірського-лісового та приморського субтропічного. Ароматні степові трави, насичений йодом та бромом морський бриз, цілющі фітонциди субтропічних лісів, найчистіше гірське повітря сприяють лікуванню багатьох захворювань, а мінеральні води, цілющі грязі та ропа солоних озер використовуються в якості лікувальної бази в оздоровчих закладах.

Історія розвитку

Історія кримських курортів почалась в 1860 році, коли відомий професор С.П. Боткін направив імператрицю Марію Олександрівну, хвору на туберкульоз, оздоровитись на південному кримському узбережжі. В 1899 році в Ялті був заснований перший протитуберкульозний санаторій. Основи сучасної науки, що називається кліматотерапія, розроблені в Севастопільському інституті фізичної терапії, відкритому в 1914 році.

Покази для лікування

Санаторії Криму спеціалізуються на різноманітних завхорюваннях, перелік яких залежить від наявності природніх лікувальних факторів. Курорти степової приморської зони за виключенням південного берегу Криму (Євпаторія, Саки, Феодосія) зведені поблизу джерел лікувальних грязей та мінеральних вод. Тут лікують нервову систему, опорно-руховий апарат, гінекологічні та шкірні захворювання. В лісово-гірській зоні знаходяться протитуберкульозні санаторії, а в найближчих здравницях приймають пацієнтів із захворюваннями органів дихання та серцево-судинної ситеми. Показами для лікування в пансіонатах південного узбережжя є захворювання органів дихання, гіпертонічна хвороба I-II стадії, нейроциркулярна дистонія, початкова стадія судинних захворювань головного мозку.

Види лікування

 • кліматотерапія;
 • таласотерапія;
 • бальнеотерапія;
 • аеротерапія;
 • геліотерапія;
 • фітотерапія;
 • ароматерапія;
 • масажі, душі, ванни;
 • ЛФК;
 • фізіотерапія;
 • медикаментозні методи лікування.

Мінеральні води

Джерел мінеральних вод на півострові більше ста. Вони є в районі Керчі, Бахчисарая, Білогородська, Старого Криму, в Феодосії, в степовій частині Криму, в Ялті, Єпаторії, Саках, в районі Внутрішньої гірської гряди. На півострові є сірководневі, вуглекислі, азотні, метанові, слабкорадонові, змішаного газвового складу та негазовані, а також теплі та гарячі термальні води. Іонно-сольовий склад кримських вод також різноманітний - є води содові, залізисті, солоні та соляно-лужні.

Визначні місця

Відпочинок в Криму - не тільки оздоровлення та купання в морі. Напівострів відомий архітектурними пам'ятками та древностями: варто відвідати палаци Алупки та Бахчисарая, Массандри та Лівадії, Нікітський ботанічний сад, Ластівчине гніздо, Севастополь і Малахів курган. В Судаку та Феодосії розміщені древні генуезькі фортеці, заслуговують на увагу бухти Нового Світу, Мармурова печера, "печерні" міста, вершина Ай-Петрі, згаслий вулкан Кара-Даг, водоспад Джур-Джур. Аквапарки і дельфінарії не є рікісними в Криму: перші є в Судаку, Сімеїзі, Алушті та Блакитній затоці, а другі - в Євпаторії, Гурзуфі, Ялті, Партеніті та Курортному.

Як дістатись