Субота, 12 грудня 2015 09:21

Матмата, Туніс

Матмата, Туніс

Бербери - корінне населення Північної Африки, які не плем'я дикунів, а численний народ з довгою історією. Самоназва - «Амазіг», а берберами їх прозвали європейці за аналогією з варварами. Між іншим, берберская кров тече в жилах таких знаменитостей, як зірка світового футболу Зінедін Зідан і французька співачка Едіт Піаф.

Бербери Туніс заселяють в першу чергу в пустельних районах. Вони живуть у будинках дуже оригінальної конструкції: який вирішив відокремитися від рідних молодої бербер шукає в окрузі відповідний пагорб і викопує в його вершині велику яму - це внутрішній двір. Від ями всередині пагорба прокопують ходи-коридори і камери-кімнати.

Виходить, що всі приміщення такого будинку фактично знаходяться під землею, - звідси й друга, римське, назва берберів - троглодити (дослівно - «живуть під землею»). У такій землянці завжди прохолодно, до того ж будинок надійно закамуфльований від ворогів. Найвідоміше житло берберів - село Матмата в Сахарі.

За однією з гіпотез походження народів, бербери мають одне коріння зі слов'янами. Дійсно, серед представників цього народу зустрічається чимало блакитнооких і світловолосих, а мова одного з берберських племен схожий на старослов'янську.

У наш час більшість берберів північній Сахари вже давно перебралися в сучасні міські будинки, а в печерні житла їздять, як на дачу. Багато з підземних будинків переобладнані в готелі і ресторани.