Види лікувальних ванн

Види лікувальних ванн

Залежно від обсягу дії, існують загальні ванни, напівванни і місцеві ванни. Як і інші водолікувальні процедури, вони бувають холодними, прохолодними, теплими, гарячими і індиферентними. За складом їх поділяють на прісні, газові, мінеральні, лікувальні, ароматичні і т.д.

Приймаючи ванну, необхідно дотримуватися ряду загальних правил:

  • У воду потрібно занурюватися повільно, лежати, не напружуючись і не рухаючись, впираючись ногами в кінець ванни.
  • У загальній ванні, якими славляться санаторії Хмільника, необхідно лежати таким чином, щоб над водою залишалася верхня частина грудної клітини - ділянка серця. При цьому під голову потрібно покласти гумову грілку з гарячою водою або рушник. Є також спеціальні підголовники для ванної. Головне, щоб вам не було холодно або жорстко від зіткнення голови з краєм ванни.
  • Закінчивши прийняття ванни, потрібно насухо витертися простирадлом, а потім протягом двадцяти-тридцяти хвилин відпочити. Якщо необхідно приймати ванни з якими-небудь добавками, рекомендується користуватися дерев'яним щитом, щоб не вступати в прямий контакт з хімікатами, які накопичувались на дні ванни.

Прісні ванни

Ванни з водопровідною водою, тобто, прісні ванни, можуть бути різної температури. Їх ви можете приймати як у домашніх умовах, так і відправившись на відпочинок в Саках. Посилити дію прісної води можна за допомогою механічної дії або додавання у воду різних речовин.

  • Прохолодні прісні ванни рекомендуються при вегето-судинної дистонії, розладах нервової системи, початкових стадіях гіпертонії, неврозах серця.
  • При ожирінні, хронічному поліартриті, хронічної пневмонії корисно приймати ванни з поступовим збільшенням температури.
  • Гарячі ванни зазвичай приймають при хронічних фазах ожиріння, подагри, нападах сечокам'яної хвороби.
  • Місцеві ванни для рук корисні при гіпертонії першого та другого ступеня, безсонні, початковій стадії атеросклерозу, вібраційної хвороби, порушенні мозкового кровообігу.

У домашніх умовах також можна приймати мастного ванни знижують температуру і контрастні місцеві ванни, при яких кінцівки занурюють спочатку в теплу, потім у холодну воду. Процедура складається з п'яти-шести змін. При кожній наступній процедурі слід на один-два градуси підвищувати різницю температур. Такі ванни рекомендується використовувати при дистоніях, безсонні, хворобах судин, а також для загартовування.

Мильно-пінні ванни

Цей вид водолікування зараз незаслужено забутий, хоча він і найбільш доступний для домашнього застосування. Такі ванни ефективні при невротичних станах і неврозах, дерматозах, гіпертонічної хвороби першого ступеня.

Для такої ванни необхідний заздалегідь заготовлений розчин, який виливається у ванну, заповнену наполовину або на третину гарячою водою, а потім збовтують дерев'яною лопаткою. Під час збовтування температура знижується на два-три градуси, і ванна готова. Тривалість прийому - 10-15 хвилин. Приймати такі ванни потрібно через день, курс лікування складається з 10-15-20 прийомів.

Соляні ванни

Такі ванни, курси лікування якими проводять на курорті Піщане, показані людям з початковими проявами судинних захворювань, наслідки травм опорно-рухового апарату, хвороби Бехтерева, артриті та поліартриті, нейродерміті, псоріазі та інших хворобах.

Інтуїтивно багато відчувають, що сольові ванни принесуть їм користь, але дозування солі для лікувальної процедури має бути достатньо високим. Зазвичай розчиняється сіль у кількості трьох-п'яти кілограмів.

Содові ванни

Водопровідна вода дуже жорстка, тому можна пом'якшити її содою. Содові ванни з галуном показані при порушенні венозного кровообігу. Загальні і місцеві содові ванни корисні при захворюваннях шкіри.