Водо- і теплолікування

Водо- і теплолікування

Тепло є одним з важливих лікувальних факторів фізіотерапії, а вода - один з його носіїв. Але потрібно пам'ятати, що існують і інші методи лікування з використанням тепла.

Безпосередньо «гідротерапією» або «водолікуванням» називається лікувальне використання прісної води. До нього близька бальнеотерапія, яка полягає в лікуванні мінеральними водами. Вона застосовується в основному на курортах, у тому числі в санаторіях Миргорода. Але штучні газові та мінеральні води використовуються і поза курортами.

Особливості водних процедур

Вода - найпоширеніша в природі речовина, вона має величезне значення в житті живих організмів. Її лікувальний вплив обумовлюється впливом теплового і механічного факторів. При взаємодії тіл з різною температурою, вони обмінюються тепловою енергією. Здатність тіл сприймати теплоту залежить від кількості тепла, необхідного для нагрівання тіла на один градус Цельсія, зване теплоємністю. Шкіра людини і підшкірна клітковина володіють теплоізоляційними властивостями. Різні ділянки тіла мають різну температуру. При випаровуванні втрата тепла відбувається не тільки з поверхні шкіри, але і з поверхні легеневих альвеол при диханні.

Під час процедури з використанням лікувальних теплоносіїв, людина отримує значний запас теплоти. З усіх тіл у води найвища теплопровідність - приблизно в тридцять разів вище, ніж у повітря. Крім того, вода відрізняється високою конвекційної здатністю.

Контрастний і механічний вплив

При використанні води різної температури, можна здійснювати істотний вплив на роботу терморегуляціонних механізмів організму. Тепловий вплив сильно впливає на енергетичний баланс.

Людина - теплокровний вид, що зберігає відносно постійну температуру. Всякий надлишок тепла, одержуваний організмом з навколишнього середовища, підвищує тепловіддачу, тому ступінь теплового впливу води безпосередньо залежить від її температури. Умовно можна розділити вплив водної процедури на організм на холодне і тепле.

Загальні холодові процедури тонізують, підвищують стійкість організму до коливань температури. Індиферентні процедури, найчастіше - ванни, застосовувані, наприклад, в санаторії "Молдова" в Трускавці, не є ні холодними, ні теплими. Вони заспокоюють, знижують артеріальний тиск.

Вплив теплої і гарячої води викликає короткочасне звуження шкірних судин, а потім швидке їх розширення, супроводжуване почастішанням дихання і пульсу, відчуттям тепла. У цілому такий вплив високо навантажувальний, вимагає обережності.

Кожна водолікувальна процедура поєднує в собі температурне подразнення з механічним. Механічне надають струменя душу: підводний душ-масаж, струевой душ Шарко та ін Воно сприяє загартовуванню і підвищує тонус організму.

Інший вид механічного впливу полягає в гідростатичному тиску води на тіло людини. Даний фактор найбільш виражений при купанні у відкритій водоймі, але почасти виявляється і у ванні. Воно надає стискуюче дію на грудну клітку і судини, приводячи до перебудови кровообігу і дихання.

У вуглекислих, газових, кисневих, радонових ваннах, які можна прийняти на відпочинку в Судаку, додаткове механічне вплив виявляється розчиненими у воді бульбашками газу.

І, нарешті, ще один механічний чинник - втрата частини маси тіла, що використовується для лікувальної гімнастики у воді.