Вагітність - подорожувати чи ні?

Вагітність - подорожувати чи ні?

Як подорожувати майбутній мамі?

Подорожуючи на особистому авто майбутній мамі краще пересуватися на відносно невеликі відстані, що не перевищують 800-1000 км, тобто максимум це може бути відпочинок в Криму (Алушта, Ялта, Євпаторія). Інакше будуть потрібні зупинки в дорозі для гарячого харчування та повноцінної ночівлі. Кожні 2 години необхідно робити 15-хвилинну зупинку, протягом якої мандрівниця повинна виходити з машини і здійснювати невелику розминку, а кожні 4 години - годинну зупинку для обіду і тривалого відпочинку. Якщо майбутня мама сама виступає в якості змінного водія, її водійська "вахта" не повинна тривати більше години і повторюватися не більше 2 разів протягом дня (але не ночі!).

У машині вагітна жінка повинна завжди пристібатися, розташовуючи одну частину ременя під грудьми, а другу - внизу живота. Як би сильно ремінь безпеки ні тиснув на живіт, він не здатний нашкодити малюкові. Дитина в матці з усіх боків оточена навколоплідною рідиною, вона захищає його від зовнішніх впливів на материнський живіт. При сильних ударах рідина не в змозі компенсувати навантаження, тому можуть виникнути різні пошкодження плоду. Ремінь безпеки захищає від ударів об кермо і майбутню маму, і дитину. Ремінь безпеки, безумовно, доставляє незручності, але при аварії він здатний врятувати життя матері і ще не народженого малюка.

Подорожі на автобусі для вагітних жінок незручні тим, що доведеться досить довго сидіти у вузькому кріслі. При тривалому перебуванні в положенні сидячи припиняється робота м'язового насоса гомілки і стопи, які при ходьбі беруть на себе основну функцію перекачування крові до серця. У ногах може скупчуватися до 1 л крові. Тому, якщо вагітна жінка змушена довго сидіти, у неї може з'явитися відчуття тяжкості в гомілці, набряки. На маршрутах далекого прямування передбачені зупинки, у разі неможливості ходьби корисні згинальні руху в гомілковостопному суглобі, обертання, розгинання з обов'язковим напругою литкових м'язів, легкий масаж в напрямку знизу вгору. Температура в салоні автобуса може досить сильно варіювати, тому вам доведеться взяти з собою одяг на прохолодну погоду або легкий дорожній плед. В автобусі плюс до всього рідко є в наявності ремені безпеки.

Залізничний транспорт практично позбавлений недоліків - цей спосіб пересування досить комфортний і лише ненабагато поступається в швидкості автомобільному транспорту, тому ви можете сміливо вибирати відпочинок в санаторії Полтава-Крим. Небажані подорожі в поїзді для вагітних жінок на далекі відстані, оскільки тривала вібрація може викликати скорочення матки.

Вагітні жінки - особлива категорія авіапасажирів

Подорож на далекі відстані зараз важко уявити без авіатранспорту. Літак стає звичайним засобом пересування все більшої кількості людей. Вагітні жінки не є винятком. До найбільш важливих проблем відносяться вплив радіації, тромбоемболічні ускладнення, гіпоксія (зниження насичення киснем артеріальної крові), передчасні пологи, а також важко прогнозовані акушерські ускладнення.

Побоювання у майбутніх мам викликає можливий несприятливий вплив на плід космічної радіації. В даний час вважається, що нечасті тривалі авіаперельоти (тобто в якості пасажира ) незалежно від терміну вагітності не мають несприятливого впливу на внутрішньоутробний розвиток майбутньої дитини, оскільки отримана за час навіть трансатлантичного перельоту еквівалентна доза в 2,5 рази менше, ніж при рентгенографії органів грудної клітки з екрануванням області малого тазу. Слід також зауважити, що використовувані службами безпеки в аеропортах металошукачі не є джерелом іонізуючого випромінювання (в основі їх роботи - слабке магнітне поле), і, як прийнято вважати, не можуть мати будь-якого впливу, що ушкоджує вагітних. Рентгенівське випромінювання застосовується тільки при перевірці багажу.

Тромбоемболічні ускладнення при вагітності зустрічаються з частотою 1:1000 і є однією з основних причин материнської смертності в розвинених країнах. Всім пацієнткам (вагітність будь-якого терміну і 6 тижнів післяпологового періоду) під час тривалого перельоту (більше 3 годин) необхідно проводити профілактику венозного застою в нижніх кінцівках, що включає ізометричне напруження м'язів гомілки і пересування по салону літака по 5-10 хвилин на годину, коли це можливо. Для запобігання дегідратації рекомендується вживати достатню кількість рідини (вода, сік), обмежити прийом кави, інших кофєїновмісних напоїв та алкоголю. Усім вагітним при тривалому перельоті доцільно використовувати компресійні гольфи.

Проведені дослідження впливу відносної гіпоксії на організм здорових вагітних жінок в реальних умовах під час польоту не виявили будь-яких серйозних відмінностей з боку газового складу крові або компенсаторних реакцій. При моніторингу стану плода під час перельоту також не виявлено ознак респіраторного дистресу плода, патологічних видів варіабельності серцевого ритму при кардіотокографії. Вважається, що невелике зниження вмісту кисню в крові матері під час авіаперельоту, як правило, не призводить до розвитку вираженої гіпоксії плоду, тому що спорідненість до кисню у фетального гемоглобіну набагато більше, ніж у гемоглобіну дорослих і відносна гіпоксія легко переноситься як матір'ю, так і плодом. Думка про підвищений ризик виникнення вроджених аномалій розвитку плоду внаслідок гіпоксії під час авіаперельоту на висоті < 2500 м в даний час вважається необгрунтованою.

На маленьких літаках вагітним жінкам літати не рекомендується, так як в них відсутня герметична кабіна, і зліт буде нагадувати сходження на Еверест. Гіпоксія в цьому випадку неминуча і організму доведеться напружити всі сили, щоб забезпечити нормальний рівень кисню вагітній жінці і майбутньому малюкові.

В даний час не існує наукових доказів того, що авіапереліт під час вагітності підвищує ризик передчасних пологів. Оскільки на борту літака немає умов для реанімації новонароджених, та й для пологів також, деякими авіакомпаніями розроблені спеціальні правила, що забороняють польоти вагітним з високим ризиком передчасних пологів (наприклад, при багатоплідній вагітності, передчасними пологами в анамнезі), а також при доношеною вагітності. На думку експертів Королівської колегії акушерів - гінекологів Великобританії абсолютними протипоказаннями для перельоту слід вважати передлежання плаценти, прееклапсія, анемію важкого ступеня.

З урахуванням всіх особливостей, властивих самому швидкому виду транспорту, потрібно зауважити, що в кожної авіакомпанії існують правила перевезення пасажирів, багажу та вантажу. Зазвичай в цих правилах передбачено особливий пункт, який так і називається - "Перевезення вагітних жінок"; часто в цьому пункті регламентується ще й перевезення жінок після пологів та новонароджених. Приховувати своє становище нерозумно - краще повідомити про нього заздалегідь, до покупки квитків (якщо відома авіакомпанія ) або при купівлі квитків, тоді при реєстрації не відбудеться ніяких неприємних несподіванок.

Вагітним жінкам, пологи яких передбачаються протягом найближчих чотирьох тижнів, літаючи літаками Аерофлоту, необхідно надати письмову згоду лікаря на політ. Медичний огляд має бути оформлений не раніше ніж за 7 днів до початку польоту. Деякі зарубіжні авіакомпанії обмежують польоти з 34 тижнів вагітності, або дозволяють польоти тільки в присутності лікаря. У тих випадках, коли авіакомпанія строго не регулює умови перельоту при вагітності, тобто медична довідка не потрібна, жінка повинна бути детально поінформована про ймовірність або відсутності індивідуального ризику, щоб правильно прийняти рішення про необхідність перельоту та/або уникнути необгрунтованого патологічного страху перед польотом.

Перш ніж відправитися в подорож за здоров'ям прислухайтеся до себе і порадьтеся зі своїм лікарем. Якщо до вагітності ви боялися літати або погано переносили плавання на океанічному лайнері, то може бути тепер у вашому положенні краще відправитися куди-небудь недалеко, ближче до будинку: санаторії та пансіонат Трускавця з радістю приймуть вас, або навіть відправитись на дачу. Але якщо ви вже запланували далеку поїздку, купили квитки, налаштувалися на відпочинок в далеких країнах, просто не панікуйте, поговоріть з лікарем, і якщо ніщо не віщує ускладнень вагітності, сміливо вирушайте в дорогу.