Субота, 12 грудня 2015 08:30

Амфітеатр Ель-Джем, Туніс

Амфітеатр Ель-Джем, Туніс

У списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО входять історичні та природні пам'ятки з усього світу, які вважаються «спадщиною людства», яке ми повинні передати своїм нащадкам.

Для туристичних визначних пам'яток потрапити в цей список все одно що отримати «знак якості» - новий статус гарантує інтерес усього світу, кошти на охорону і відновлення. У сенсі складання списку обов'язкових місць для огляду, вибору ЮНЕСКО майже завжди можна довіряти.

Кращий у світі з безпеки і третій за величиною амфітеатр у всій Великої Римської Імперії, Ель-Джем колись міг вмістити в себе близько 30 тисяч глядачів - більше, ніж все населення побудував його міста, включаючи старих і немовлят. Навколо амфітеатру колись вирувало життя торгового міста Тіздр, що процвітало завдяки виробництву і продажу оливкової олії. Зараз амфітеатр Ель-Джем стоїть практично в пустелі.

Щоб повною мірою відчути масштаб споруди і зрозуміти задумку римського архітектурного генія, потрібно піднятися на самий верх і розташуватися на останньому ряду кам'яних сидінь. Туди долітає будь шерех зі сцени, точно так само, як і сцена «збирає» всі до єдиного звуки трибун. Дійшли до наших днів римські амфітеатри часто використовують як сцени на музичних фестивалях або навіть для запису музики - акустика у них ідеальна. В амфітеатрі Ель-Джем знімали фільм «Гладіатор» з Расселом Кроу.

Під стометрової ареною Ель-Джема знаходиться ціле підземне місто - машина по забезпеченню глядачів кров'ю і видовищами. Клітки для диких звірів, комірчини гладіаторів, камери для швидкого прибирання трупів зі сцени. Всі ці приміщення відкриті для відвідувачів. За однією з легенд, амфітеатр з'єднаний підземними ходами з приморським містом Махдія, до якого 40 км. Діаметр ходів був такий, що по них міг пройти навантажений слон! Також кажуть, що в цих катакомбах заховані незліченні скарби Ель-Кахени - берберської цариці-войовниці.

Приїжджати в Ель-Джем краще в другій половині дня: в цей час західне сонце освітлює стародавні камені театру гарніше всього.