8 найцікавіших планетаріїв світу

8 найцікавіших планетаріїв світу

У цих місцях розповідають про чорні діри, сузір'я і Чумацький шлях. Показують темну сторону місяця, Великий вибух і дають заглянути в потужні телескопи - щоб «дотягнутися» до зірок, які неозброєним оком просто не розгледиш. До Дня космонавтики ми розповідаємо про найбільш захоплюючі планетарії світу, куди варто потрапити.

Планетарій в Нагої Японія

Планетарій, розташований в музеї науки - найбільший у світі. Діаметр його купола - 35 метрів, зовні він виглядає як величезна куля, за що місцеві жителі прозвали його «Братом Землі». У 2011 році він відкрився після масштабної реконструкції, і тепер «історія» зоряного неба, яку транслюють на купол, змінюється кожен місяць з урахуванням пори року і розташування планет на небі. Глядацька зала обладнана спеціальними кріслами, які повертаються навколо своєї осі, з відкидними спинками, щоб відвідувачі могли максимально зручно бачити сузір'я, планети та інші небесні тіла. Кожен сеанс триває 50 хвилин. Про інші визначні пам'ятки Японії читайте в путівнику по країні.

Планетарій в Глазго. Глазго, Великобританія

Планетарій в Глазго вважається кращим у всій Великобританії. Сюди приїжджають спеціально, щоб побачити зірки такими, якими їх бачать космонавти з ілюмінаторів МКС. Купол Зоряного театру дозволяє розгледіти 9000 зірок. Його проектор - один з кращих в світі - Carl Zeiss Starmaster ZMP-TD. Саме він створює проекцію зірок так, то їх можна побачити в тому вигляді, в якому ми б бачили зірки, не будь над нашою планетою атмосфери. Найбільш вражаючі об'єкти - туманність Андромеди, Магелланові хмари, сузір'я Оріона і Сіріус. Цікаво в цьому центрі не тільки дорослим, але й дітям дошкільного віку, для яких організована спеціальна програма. Про інші визначні пам'ятки читайте в путівнику по Шотландії.

Пекінський планетарій Пекін, Китай

Пекінський планетарій - самий передовий музей науки і техніки в країні. Китайці називають його не інакше як «Храм науки» і вкладають в його обладнання немислимі гроші. У 2008 році музей був відкритий після масштабної реконструкції. Планетарій займає дві будівлі. Перша було побудовано ще в середині XX століття. Сьогодні в ній облаштовані виставки досягнень Сходу і Заходу, а також зал для глядачів. Діаметр купола, на який проектують відеоряд з небесними явищами, сузір'ями, планетами і кометами, становить 23,5 метрів. Сеанси проходять кожні 45 хвилин. У другому будівлі обладнані 3D і 4D відеозали, дві обсерваторії і кілька тематичних залів з інтерактивними панелями. Про інші визначні пам'ятки Пекіна читайте в путівнику по місту.

Планетарій Цейс Бохум, Німеччина

Планетарій імені Карла Цейс відкрився в 1964 році і з тих пір є однією з найпопулярніших визначних пам'яток Бохума. Нещодавно він був реконструйований: в центральному залі тепер встановлена ​​оптична апаратура фірми Zeiss, яка дає повнокупольну проекцію зоряного неба. Це перший туристичний планетарій в світі з подібною проекцією: глядач спостерігає за зірками так, ніби стоїть під відкритим небом! Крім проекційного залу, в планетарії є безліч інших приміщень, де регулярно проходять цікаві виставки, присвячені планетам, зіркам і досягнень світової астрономії. Про інші визначні пам'ятки Бохума читайте в путівнику по місту.

Планетарій Хейдена Нью-Йорк, США

Планетарій Хейдена - один з департаментів Американського музею природної історії в Нью-Йорку. Його сфера розділена на кілька рівнів. На верхньому облаштований Зоряний театр, в якому спостерігають різні небесні явища, зірки, рух планет, комет та інших космічних тіл. У нижній частині сфери розташований ще один кінотеатр. У ньому в короткій 4-хвилинній програмі показують, як розвивалася Всесвіт і пояснюють теорію Великого вибуху. Ще в планетарії можна наочно вивчити геологію землі, будова інших планет і галактик, поспостерігати за рухом тектонічних плит земної кори. Про інші визначні пам'ятки Нью-Йорка читайте в путівнику по місту.

Обсерваторія і планетарій долини Аоста Валь д'Аоста, Італія

В горах зірки, як відомо, видно набагато краще. Обсерваторія в Валь-д'Аоста розташована на 1600-метровій висоті над рівнем моря. Побудована в 2003 році, вона оснащена найсучаснішим обладнанням для спостереження за планетами і світилами. Подивитися на Юпітер, Марс і кільця Сатурна можна прямо на відкритому повітрі, скориставшись одним із семи потужних телескопів. Лекції для відвідувачів читають вчені-астрономи. При обсерваторії є планетарій, на купол якого виводять проекцію зірок та інших небесних тіл. На ньому ж показують фільми та освітньо-розважальні лекції. Про інші визначні пам'ятки Валь д'Аости читайте в путівнику по регіону.

Планетарій в Гамбурзі Гамбург, Німеччина

Один з найстаріших планетаріїв світу знаходиться в самому центрі Міського парку Гамбурга. Незважаючи на вік, його технічне оснащення не "припало пилом століть»: кілька років тому планетарій повністю оновили. Тепер екскурсія в зоряний світ проходить у величезному залі 21-метрової висоти, де для відвідувачів влаштовують феєричне лазерне та звукове шоу. Крім традиційного перегляду зоряного неба в планетарії проводяться численні лекції, як для аматорів-астрономів, так і для тих, чиї знання про зіркові далечінях обмежуються шкільними уроками. Одне з найпопулярніших вистав називається «Темна сторона місяця» («Dark side of the moon») - мікс зображень небесних світил, 3D шоу, лазерних ефектів. Супроводжується цей перформанс музикою групи Pink Floyd. Про інші визначні пам'ятки Гамбурга читайте в путівнику по місту.

Планетарій Тихо Браге Копенгаген, Данія

Циліндрична будівля зі скошеним верхом на березі самого південного з великих Копенгагенських озер видно здалеку. Побудовано його було в 1988 році датським архітектором Кнудом Мунком спеціально для розміщення тут суперсучасного планетарію. Комплекс названий на честь великого астронома Тихо Браге, який зумів без телескопа відкрити нову зірку в сузір'ї Кассіопеї. Всередині знаходиться невеликий музей з телескопами та іншими пристосуваннями для вивчення небесного життя, але головне - це наворочений технікою кінотеатр нового покоління IMAX, в якому кожну годину демонструються фільми про космос, зірки і планети. Відчуття при цьому створюються такі, ніби саме ви борозните галактичні простори, саме вас висаджують на Місяць або Марс і саме до вас прагнуть щелепи гігантського крокодила з непрохідних тропічних джунглів. Фільми йдуть датською мовою, але за 30 крон можна роздобути навушники з англійським перекладом. Про інші визначні пам'ятки Копенгагена читайте в путівнику по місту.